Design of cinnamon oil coated active paper sheets
Tarçın yağıyla kaplanmış aktif kağıt tabakaların tasarımı
- Tez No: 473252
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HALİL MECİT ÖZTOP, Prof. Dr. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, antifungal ve antioksidan özellikler gösteren tarçın yağı emdirilmiş aktif kağıt tabakalarının üretilmesi ve karakterizayonudur. Üç kaplama tekniği, daldırarak, ultrasonik (80 kHz and 100% güçte) ve vakum altında (50 kPa) kaplama tarçın yağı emdirilmesi için kullanılmıştır. Üç farklı konsantrasyonda (2%, 4% ve 6% (v:v)) hazırlanan tarçın yağı-etanol solüsyonu, kaplama ortamı olarak kullanılmıştır. Yüksek sinamaldehit içeriği tarçın yağına yüksek antioksidan ve geniş spektrumlu antimikrobiyel aktivite gibi pek çok öne çıkan özellikler vermektedir. Farklı metod ve tarçın yağı konsantrasyonu kullanılarak hazılanan kağıtlarda, sinamaldehit içeriğini belirlemek için, GC-MS analizleri yapılmıştır. Buna ek olarak, üretilen aktif tabakaları değerlendirmek için toplam fenolik madde miktarı, antioksidan aktivite, Aspergillus niger ve Penicillium expansum a karşı olan antimikrobiyel aktivite analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada, sinamaldehit miktarı ile Aspergillus niger ve Penicillium expansum a karşı olan antimikrobiyel etki arasında yüksek şekilde korrelasyon olduğu bulunmuştur. Tüm kaplama teknikleri, kağıt matrikse tarçın yağı geçişi açısından başarılı olmuştur fakat yapılan çoğu analizde ultrasonik kaplamanın diğer tekniklerden önde olduğu söylenebilir. Özetle, %6' lık ultrasonik kaplama uygulanmış kağıt tabakalar tüm testler göz önünde bulundurulduğunda tercih edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is production and characterization of cinnamon oil incorporated active paper packages that exhibit antifungal and antioxidant properties. Three coating techniques, dipping, ultrasonic (80 kHz and 100% power) and vacuum (50 kPa) coating were utilized to produce cinnamon oil incorporation. Three different concentrations (2%, 4% and 6% (v:v)) of cinnamon oil-ethanol solutions were used as coating media. High cinnamaldehyde content attributes lots of outstanding properties to cinnamon oil such as high antioxidant and wide spectrum of antimicrobial activity. To quantify the cinnamaldehyde content of papers prepared by using different methods and cinnamon oil concentrations, GC-MS analyses were done. Moreover, to evaluate the produced active package, total phenolic content, antioxidant activity and antifungal activity against Aspergillus niger and Penicillium expansum were utilized. In this study, cinnamaldehyde content was found to be in high correlation with antimicrobial activity against Aspergillus niger and Penicillium expansum. All coating techniques were successful in terms of cinnamon oil incorporation to paper matrix, but ultrasonic coating might be said to be in front of other coating techniques in terms of the most of the tests applied. To sum up, 6% ultrasound coated paper sheets were found to be preferable when all assays were considered.