Bipiridin ligandı içeren rutenyum bileşiğinin antibiyofilm ve antikanser aktivitesinin belirlenmesi
Investigation of antibiofilm and anticancer activity of ruthenium complex with bipyridine ligand
  1. Tez No: 667511
  2. Yazar: TUĞBA HİLAL DENİZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİME MERCAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı bipiridin ligandı içeren rutenyum (RuCS91) bileşiğinin antikanser ve antibiyofilm aktivitesini belirlemektir. RuCS91'in antibiyofilm aktivitesi Staphylococcus aureus ATCC 29213 karşı, Kristal viyole yöntemi ile değerlendirildi. Biyofilm inhibisyonu 2,5 ve 5,5 µg/ml'de maksimum %76 olarak belirlendi. Ru CS91' in Minimum Bakterisidal Konsantrasyonu (MBK) 8 µg/ml'dir. Ru CS91'in antibiyofilm etkisi doza bağlıydı ve hücre hareketliliğini de inhibe etti. Antibiyofilm etki SEM, FT-IR analizi, ışık ve floresan mikroskopisiyle doğrulandı. Rutenyum ile muamale edilen hücrelerde, hücre zarı geçirgenliğinin artması, hücre zarı morfolojisinin bozulması ile ilişkilidir. Bu değişiklik, FT-IR analizi ile hücre yüzeyindeki protein ve karbonhidratlardaki bazı grupların germe ve şişme pikleri ile gösterildi. RuCS91' in sitotoksik etkisi MTT analizi ile değerlendirildi ve EC50 değeri 1,22 µM olarak bulundu. MDA-MB-231 hücre hattında tümör baskılayıcı genlerin hücresel mRNA seviyesinde artışa neden oldu ve apoptoza yol açtı.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to determine anticancer and antibiofilm activity of rutenyum (RuCS91). The antibiofilm activity on Staphylococcus aureus ATCC 29213 was evaluated using the Crystal violet assay. Biofilm inhibition percentage was found maximum 76% at concentrations of 2.5 and 5.5 µg/ml. Minimum Bactericidal Concentration (MBK) was 8 µg / ml. The antibiofilm effect of RuCS91 was a dosedependent and ruthenium inhibited bacterial motility. Antibiofilm effect of RuCS91 was verified byanalysis of SEM, FT-IR, light and flourescent microscopy. The increasing of the membrane permeability was related to the disturbing of the cell membrane morphology. This disturbing was determined via FT-IR analysis that shows vibrations some changes in the protein and carbohydrate groups in the cell surface. The cytotoxic activity of RuCS91 was also evaluated by MTT assay and EC50 value was determined 1.22 µg/ml. RuCS91 were found to have significant anticancer activity. According to the our findings, RuCS91 caused an increase in the cellular mRNA level of tumor supressor genes in MDA-MB-231 cell line. RuCS91 induced apoptosis in the MDA-MB-231 cell line.