Extending the technology acceptance model with interface usability to examine erp users' behavioral intentions: A SAP Fiori case
Sistem kullanıcılarının davranışsal niyetini incelemek için teknoloji kabul modelinin arayüzü kullanılabilirliği ile genişletilmesi: SAP Fiori örneği
  1. Tez No: 473284
  2. Yazar: MAKBULE MERVE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, ERP kullanıcılarının tutumlarını ve ERP sistemlerini kullanmaya yönelik isteklerini hangi faktörlerin etkilediğini arayüzü kullanılabilirliği açısından inceleyerek, mevcut çalışmalara katkıda bulunmaktır. Teknoloji Kabul Modeli, arayüzü kullanılabilirliği ile genişletilerek, bir araştırma modeli oluşturulmuştur. İstanbul, Türkiye'de bulunan global bir havayolu şirketinde, 152 ERP kullanıcısı üzerinde nicel bir araştırma yaklaşımı kullanılarak anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Kullanıcı arayüzü olarak SAP Fiori platformu kullanılmıştır. Nicel veriler, Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ve Kısmi En Küçük Kareler methodu ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, yedi hipotezden altısının anlamlı olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, ERP kullanıcılarının tutumlarının ERP sistem arayüzlerinin kullanılabilirliğinden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bulgulara göre, ERP tedarikçileri, arayüz kullanılabilirliğini navigasyon, öğrenilebilirlik ve sunum açısından dikkate almalıdır. Bu üç bileşen içerisinde, kullanıcılar üzerinde navigasyon en yüksek etkiye sahiptir. Modelin doğrusallık açısından ölçülmesinin yanısıra, kullanılabilirlik alanında ilk defa doğrusal olmayan ölçümlemede uygulanmıştır. Sonuçlara göre, model içerisinde iki ikinci dereceden doğrusal olmayan denklem mevcuttur. Arayüz kullanılabilirliği, TAM ve SAP Fiori'nin kullanılması bu araştırma alanı içinde kayda değer, yeni bir durumdur.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to contribute in the current understandings of in which factors that influence the ERP users' attitudes and their willingness to use next generation ERP systems in terms of interface usability. A research model has been created with extending the technology acceptance model with interface usability. A quantitative research approach has been employed using a survey on 152 ERP users from a global aviation company based in Istanbul, Turkey. As user experience platform, SAP Fiori was preferred. Quantitative data were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM) and Partial Least Squares method. The results show that six out of seven hypotheses are significant. The findings reveal that ERP users' attitude is influenced by the usability attributes of the ERP system interfaces. According the findings, the ERP suppliers should take interface usability into considerations in terms of navigation, learnability and presentation. Among these three sub-components, navigation has the strongest effect on the users. Furthermore, besides measuring the linearity of the model, nonlinearity measurement has been conducted for the first time in the field of usability. Based on the results, there are two significant quadratic nonlinear relationships exist in the model. Moreover, the association of interface usability, TAM and SAP Fiori is another novel within this field of research.