Teknoloji-inovasyonun yönetim ve ekonomik gelişmişlik üzerine etkilerinin Avrupa Birliği ve Türkiye'de karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis for the effects of technology-innovation on management and economic development in European Union and Turkey
- Tez No: 473285
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küreselleşmenin gittikçe arttığı dünyada, ülkeler yoğun bir rekabet ortamında kalmaktadır. Teknoloji ve inovasyon konusundaki gelişmeler de bu durumun ana sebeplerinden birisini oluşturmaktadır. Teknoloji ve inovasyonun gün geçtikçe önem kazanması ve ülkelerin kalkınmaları ve bunu sürdürebilmeleri için zorunlu bir strateji olduğunun önemi, her araştırmada vurgulanmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak teknoloji ve inovasyonun kavramsal çerçevesi başlığı altında ne demek olduğu ve çeşitleri örnekler ile açıklanmıştır. İkinci bölümde ise devlet geleneği olarak yönetim ve özel sektör yönetim ile ülkelerin gelişmişliği arasında nasıl bir bağlantı olduğu anlatılmaktadır. Bir ülkenin gelişmişliğini belirlemek için kullanılan ölçütlerden bazıları olan Ar-Ge harcamalarının GSYIH içerisindeki payı, ülkelerin sahip olduğu patent başvuru sayısı, ülkelerin toplam ihracatı içerisindeki yüksek teknoloji ihracat payı her bir AB ülkesi ve Türkiye için belirli yıllar aralığında verilerek incelemeler yapılmıştır. Bunun yanında, özellikle gelişmişlik kavramının üzerinde durularak ne demek olduğu ve dünyada her yıl yayımlanan ve genel kabul görmüş raporlardan olan insani gelişmişlik endeksi ve küresel rekabet edebilirlik raporu doğrultusunda incelemeler yapılarak ülke durumları ortaya konulmuştur. Bugün Avrupa Birliği (AB), güçlerini birleştirerek ortak bir bilgi topluluğu oluşturmanın önemine yoğunlaşmakta, bu konuda stratejiler geliştirmektedir. Son bölümde ise her bir AB ülkesi ve Türkiye'nin durumu belirtilen ölçütler ve Avrupa inovasyon skor tahtası raporundaki veriler ile ortaya konulmuş ve birbirlerini ne yönde etkiledikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu analizler sonucunda ise Türkiye, yıllar içerisinde önemli gelişmeler göstermekle birlikte teknoloji ve inovasyon performansının AB genel ortalamasının altında kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak teknoloji ve inovasyon ilerleme hızının AB ortalamasının oldukça üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In a world where globalization is ever increasing, nations find themselves in an intensely competitive environment. Developments in technology and innovation are also one of the main drivers of this situation. With technology and innovation gaining importance day by day, every research shows that countries need to have a development strategy as well as one to sustain it. In the first section of this study, technology and innovation and its kinds are explained with examples under a conceptual framework. In the second section, the relationship between the development of nations and whether they are traditionally state managed or privately managed is explained. In order to determine a country's level of development, some of the criteria that were used were the share of R&D expenditures in GDP, the number of patent applications owned, and the share of high-tech exports out of the total for a given year for each EU country and Turkey were analyzed. In addition, the situation for each country was assessed by focusing especially on the concept of development and what it means through analyses made based on the“human development index and the global competitiveness report”which is published every year and generally recognized in the world. Today, the European Union (EU) is focusing on the importance of combining its effort to developing strategies and building a common knowledge repository in this regard. In the last section, the situation of each EU country and Turkey is revealed through the stated criteria and the data from European innovation score board report, and an explanation of what effect one has on the other is attempted. As a result of these analyses, it has been observed that Turkey has undergone important developments over the years and its performance in technology and innovation has been below the general average of the EU. However, the rate of progress in technology and innovation has been seen to be well above the EU average.