Hans-Georg Gadamer hermenötiğinde estetik varlık
Aesthetic work in Hans-Georg Gadamer's hermeneutics
  1. Tez No: 473290
  2. Yazar: HACER MERYEM KOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gadamer'in hermenötik felsefesinde sanat eseri hakikatin kendini ifşa etmesinin bir aracısı olarak vardır. Modern bilim anlayışı ve onun getirdiği bilgi yaklaşımı sonrası bilimsel bilgiyle kıyas edilen sanat, öznelliğin sınırlarına hapsedilmiştir. Gadamer, sanatın bilgi olma potansiyelini yeniden gündeme taşıyarak, onu anlam bilimlerinin hakikat ve bilgi iddiasının imkanlarından biri haline getirir. Sanat eserinde başka bir yolla ulaşılamayacak olan bir hakikatin tecrübe ediliyor oluşu, onun felsefi önemini ifade eder. Sanatın tecrübesindeki metodolojik bilgi sınırını aşan boyut, anlam bilimlerinin ortaya koyacağı yeni bilgi ve hakikat anlayışının zemini olur. Sanat eserinin anlaşılma koşulları, özelde özne-nesne dikotomisini aşmaya ve ayrıca diğer mevcut yanlış düşünüşlerin hangi yollarla aşıldığına işaret eder. Sanat eseri din dışı diye bir şey olamayacağının örneği olarak dini kavramlarda yeniden varlık kazanır. Bu anlamdaki sanat eserinin varlığı, estetik bilincin sınırını aşarak hermenötik bilincin kuşatıcılığının önünü açar.
Özet (Çeviri)
In Gadamer's philosophy of hermeneutics, art works exist as mediators of self-disclosure of the reality. Art, compared to scientific knowledge in the aftermath of the modern understanding of science and the approach of knowledge brought by it, has been confined within the borders of subjectivity. Bringing up the potential of art to be knowledge to the agenda again, Gadamer makes it one of the possibilities for reality and knowledge claim of semantics. The fact that reality that could not be reached through other means is experienced in an artwork expresses its philosophical significance. The dimension in the experience of art which exceeds the methodologic limit of knowledge constitutes the grounds for new understanding of knowledge and reality which semantic would demonstrate. Conditions for an artwork to be understood points out in particular overcoming the subject-object dichotomy as well as the ways through which other existing false thoughts has been eliminated. Religious concepts are revived as exampled of the fact that an artwork could not be something non-religious. In this sense, the existence of an artwork surpases the limits of aesthetic consciousness, paving the way for enclosing the nature of hermeneutics consciousness.