Luxury brands and blogging: The impact of blogging on the purchase intention of luxury brands
Lüks markalar ve bloglar: Blogların lüks marka satın alma niyeti üzerındeki etkisi
- Tez No: 473291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Moda endüstrisinin liderlerini lüks markalar oluşturmaktadır. Bu markaların işletme yönetimleri de kuşkusuz son derece gelenekseldir. Lüks markalar, yüksek kaliteli ürün ve hizmetler ile kar elde etmek için mücadele ederken ekonomik krizler ve bir çok lüks markanın batması bu mücadelenin oldukça zorlayıcı olduğunu göstermektedir. Bloglar, itibarı yönetmek ve internette varlılık göstermek için yaygın kullanılan bir pazarlama aracı olmaya başlamıştır. Lüks markalar, öngörülemeyen zorluklarla başa çıkabilmek için bloglara yönelmektediler. Bu araştırmanın temel amacı blogların, lüks ürünlerin tüketimine olan etkisini incelemektir. Lüks markalaşma ve bloglamayla ilgili temel kavramlar da ortaya konmaya çalışılmıştır. Farklı milletlerden Türkiye'de yaşayan cevaplayıcılarla on iki derinlenmesine mülakat yapılaran veriler toplanmıştır. Bu çalışmanın, blogların lüks müşteri segmentinde, satın alma ve imaj oluşturmadaki önemini ortaya koyması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fashion industry's leaders are behind doubt luxury brands. The business management of these brands is praiseworthy yet very traditional. Luxury brands were struggling to secure profits through high quality products and services. However, economic downturns and the huge number of submerging luxury brands has proven to be a big challenge. Blogs seem to be a widely used marketing tool lately proven effective for managing reputation and promoting online presence. Luxury brands have turned toward blogging to face the unforeseen challenges. The main purpose of this research is to study the impact of blogging on luxury products' consumption. The main topics related to luxury branding and blogging are also covered. Twelve in-depth interviews were conducted with people from different nationalities living in Turkey in order to collect data. This study has showed the importance of the impact blogging has on luxury on both forming an image about the brand and purchase decisions.