The effects of digital companions on tabletop role-playing experience
Dijital yardımcıların masaüstü rol-yapma deneyimi üzerindeki etkileri
- Tez No: 473300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Oyuncular, masaüstü rol-yapma oyunları ile harika deneyimler elde ediyorlar. Dijitalleştirme trendi ile, masaüstü rol-yapma deneyimini zenginleştirmek için çeşitli dijital uygulamalar geliştirilmiştir. Bu yardımcı uygulamalar; oyunun bazı yönlerini düzene sokmak ve otomatikleştirmek, sesli ve görsel öğeler sağlayarak gerçekçiliği artırmak, oyun yöneticileri ve oyuncuların oyun istatistiklerini takip etmelerine yardımcı olmak ve rastgele üretilen içerikler sunmak gibi bazı özellikler sağlamayı amaçlamıştır. Ancak geliştirilen bu uygulamaların bir kısmını kullanabilmek için hem pahalı ve özel ekipmanlar gerektiğinden, hem de bazı oyunlar için özelleşmiş olduklarından ulaşılabilir ve kullanılabilir olanların sayısı azdır. Bu da dijital yardımcı uygulamaların masaüstü rol-yapma oyunlarıyla entegrasyonunu pek çok durumda verimsiz hale getirir. Bu tez çalışması kapsamında, mobil bir masaüstü rol-yapma yardımcı uygulaması olan myFRP tanıtılıyor. myFRP, oyun yöneticileri ve oyuncuların mobil cihazlarında çalışır. myFRP, oyun-içi iletişim sistemi ve dijitalleştirilmiş minyatürler ve haritalar sistemi sağlayarak oyun deneyimini arttırmak amacıyla tasarlandı. myFRP'nin masaüstü rol-yapma deneyimi üzerindeki etkilerini incelemek, ve dijital yardımcı uygulamalar üretmek için kullanılabilirlik konusunda yeni fikirler edinmek amacıyla kullanıcı testleri ile yapılan bir araştırma yapıldı. Bu araştırma, toplam 30 katılımcıdan oluşan yedi masaüstü rol-yapma oyun grubuyla gerçekleştirildi. Grupların oyun oturumlarında myFRP'yi kullanarak kısa birer Dungeons & Dragons savaş senaryosu oynaması istendi. Oyun oturumlarının ardından katılımcılardan SUS, UMUX ve LTR anketlerini doldurmaları istendi. Bunu takiben, her grup ile birlikte myFRP hakkındaki görüşlerini almak için think aloud oturumları düzenlendi. Ayrıca, 31 katılımcıyla Roll20 uygulaması hakkında çevrimiçi bir anket yapıldı. Bu bulgular ışığında, katılımcıların myFRP ve Roll20'yi kullanışlı ve pratik buldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, oyun yöneticilerinin oyunculara göre myFRP ve Roll20'nin kullanımını daha zor buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Players have been having great experiences with tabletop role-playing games. With the trend of digitalization, a variety of digital applications has been developed to enhance tabletop role-playing experience. Developers have produced digital companions which aim to streamline and automate some aspects of gameplay, enhance immersion by providing audio and visual elements, help game masters and players to keep track of game statistics, and provide generated content. However, in order to use these companion applications, special and expensive devices are required. This makes integration of digital companions with tabletop role-playing games inefficient in most cases. In the scope of this thesis, a mobile tabletop role-playing companion application, myFRP, is introduced. myFRP runs on mobile devices of game masters and players. myFRP was designed to enhance gameplay experience by providing an in-game communication system and a digitalized miniatures and maps system. To examine the effects of myFRP on tabletop role-playing experience and to obtain new insights into usability for producing digital companion applications; a research with user tests was conducted. This research was conducted with seven tabletop role-playing game groups of a total of 30 participants, and they were asked to play short Dungeons & Dragons combat scenarios while using myFRP during their game sessions. After the game sessions, participants were asked to fill SUS, UMUX and LTR questionnaires. Following that, think aloud sessions were held with each group to obtain their opinions about myFRP. Additionally, an online survey about Roll20 application was done with 31 participants. In the light of these findings, it is revealed that participants find myFRP and Roll20 usable and practical. It is also revealed that game masters find both myFRP and Roll20 harder to use than players do.