The influence of servant leadership on information technology specialists' organizational commitment in corporate business
Hizmetkar liderliğin bilgi işlem uzmanlarının örgütsel bağlılığına kurumsal hayattaki etkisi
  1. Tez No: 473301
  2. Yazar: TALAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM MADİ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknoloji günümüzde özel şirketler için hayati önem taşımaktadır. Hızla ilerleyen kurumsal dünyada, teknoloji ekipleri de bulundukları organizasyonlar için kritik roller almaktadır. Teknolojinin hızı ve kurumsal hayattaki rekabet, özel şirketleri sürekli yeniliklere ayak uydurmak zorunda bırakmıştır. Bu koşullar altında şirketler, IT uzmanlarından doğrudan kalıcı ve sağlam çözümler üreten, motive, şirketini düşünen ve şirketine bağlı IT uzmanları beklemektedir. Bu durum IT uzmanlarının şirketler için önemi artırmış ve liderlerin çalışan bağlılığına olan katkısını zorunlu kılmıştır. Özel sektörde başarıya ulaşma yolunda, sadece şirket çıkarlarını değil aynı zamanda çalışanları da düşünen lider ihtiyacı, organizasyonların yönetim anlayışında da değişikliklere neden olmaktadır. Çalışanlarının refahını ve gelişimini düşünen bir liderlik tipi olan“Hizmetkar Liderlik”ve“Örgütsel Bağlılık”konuları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı hizmetkar liderliğin IT uzmanlarının organizasyonel bağlılığının etkilerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Technology is vital in today's corporate organizations. In rapidly growing world, technology teams have important roles for their organizations. The momentum of technology and corporate life's competition push corporate companies to keep up with the new technologies. Under these circumstances, corporate companies expect to have motivated and loyal IT specialists who are able to generates permanent and solid solutions and loyal to their organizations. This case increases the importance of IT specialists for organizations and it necessitates leader's contributions to IT specialists' organizational commitments. The need of a leader who does not care about only company benefits but also cares about subordinates benefits causes changing the understanding of management in corporate organizations.“Servant Leadership”which is a leadership style that emphasize to subordinates personal improvements and wellbeing and“Organizational Commitment”topic are examined. Purpose of this study is to analyze the effect of servant leadership on IT specialists' organizational commitment.