Toward democracy and democratisation: The impact of the Donald Trump administration on the latest authoritarian actions of Vladimir Putin and Jinping Xi
Demokrasiye ve demokratikleşmeye doğru: Donald Trump yönetiminin Vladimir Putin ve Jinping Xi'nin son otoriter eylemleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 730361
  2. Yazar: JAMESLEO OCHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLİ CAGİN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Trump yönetimine ilişkin mevcut akademik tartışmanın temelini oluşturan kilit sorular şunlardır: Trump'ın“Önce Amerika”dış politikasını nasıl kavramsallaştırıyoruz? Trump yönetiminin fiili icra emirleri, politikaları ve eylemleri nelerdir? Bu yürütme emirleri, politikaları ve eylemleri, ABD'nin geleneksel demokrasiyi destekleme dış politikasından Putin ve Xi'nin otoriter hedeflerine nasıl geçiyor? Bu çalışma, neden şu sorulara cevap bulmayı amaçlıyor: 1) Trump'ın dış politikası, ABD'nin küresel siyasetteki rolüne yönelik izolasyonist bir büyük stratejiye odaklandı; 2) Trump yönetimi, Putin ve Xi gibi otoriterler için büyük bir kazanç ve demokrasi için büyük bir kayıp; 3) Belirli bir ABD yönetimi demokrasinin desteklenmesine öncelik vermezse, ABD'de demokrasinin azalmasının küresel bir düşüşe yol açması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
The key questions underpinning the current academic debate on the Trump administration are: How do we conceptualize the Trump 'America First' foreign policy? What are the actual executive orders, policies and actions of the Trump administration? How do these executive orders, policies and actions shift from U.S traditional foreign policy of democracy promotion to the authoritarian objectives of Putin and Xi? This study aims to find answers to these questions, why arguing that: 1) the Trump foreign policy centered on an isolationist grand strategy to U.S role in global politics; 2) the Trump administration is a huge gain for authoritarians like Putin and Xi, and a hug loss for democracy; 3) a decline of democracy in the U.S is likely to lead to global decline if a certain U.S administration does not prioritize democracy promotion.