The relationships among locus of control, job stress, and job satisfaction: The case of information technology professionals in Turkey
Kontrol odağı, iş stresi ve iş tatmini arasındaki ilişkiler: Türkiye'deki bilişim teknolojileri profesyonelleri örneği
- Tez No: 473314
- Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı kontrol odağı, iş stresi ve iş tatmini arasıdaki ilişkiyi analiz etmektir. Bu amaçla, Türkiye'deki bilişim teknolojisi (BT) profesyonelleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca, kişisel bilgi formunda bulunan kişisel ve çalışma hayatı ile ilgili sorular ile kontrol odağı, iş stresi ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi analiz etmek de amaçlanmıştır. Araştırma, hipotezlerin, ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel analiz yoluyla test edildiği niceliksel bir çalışmadır. Veriler Rotter'in Kontrol Odağı Ölçeği, İş Stresi Ölçeği, Minnesota İş Tatmini Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak oluşturulmuş anket ile toplanmıştır. Türkiye'de yaşayan 120 bilişim teknolojisi profesyonelleri çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar kartopu örneklemi ile gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences - Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) 21.0 programı kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen verilerin analizleri sonucunda; içsel kontrol odağı ile iş stresi arasında negatif korelasyon, içsel kontrol odağı ile iş tatmini arasında pozitif korelasyon, dışsal kontrol odağı ile iş stresi arasında pozitif korelasyon, dışsal kontrol odağı ile iş tatmini arasında negatif korelasyon, iş stresi ile iş tatmini arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Ayrıca, yaş, ortalama mesai saati, iş rolünün nöbet gerektirip gerektirmediği ve ortalama evden çalışma günü değişkenlerinin iş stresi ve iş tatmini üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationships among locus of control, job stress, and job satisfaction. For this purpose, a research on information technology (IT) professionals in Turkey is conducted. It was also aimed to analyze the relationships between personal and working life related questions in personal data sheet and locus of control, job stress and job satisfaction.Research is a quantitative study that measures hypothesis by scales and gains results by doing statistical analysis. Data were collected by a survey that was composed of Rotter's Locus of Control Scale, Job Stress Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale, and Personal Data Sheet. 120 information technology professionals who live Turkey participated to the study. Participants were chosen by snowball sampling according to the voluntary basis. The software SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 for Microsoft Windows was used for analysing the data.Results of data analyses show that; there is a negative correlation between internal locus of control and job stress, there is a positive correlation between internal locus of control and job satisfaction, there is a positive correlation between external locus of control and job stress, there is a negative correlation between external locus of control and job satisfaction, there is a negative correlation between job stress and job satisfaction. It was also found that, gender, average overtime hours, job role that requires standby or not, and average home-office days variables have significant effect on job stress and job satisfaction.