Genç nesil tüketici satın alma sürecinde sosyal paylaşım sitelerinin rolü: Üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma
The role of social networking sites in young generation consumer purchase process: A research on University students
  1. Tez No: 473317
  2. Yazar: DİLEK ULUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, pazarlama iletişimi, sosyal medya, sosyal paylaşım siteleri, tüketici davranışları ve satın karar alma sürecini kapsamaktadır. Birinci bölümde girişe yer verilmiştir. İkinci bölümde pazarlama iletişimi, sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tüketici davranışları ve satın alma karar süreci başlıkları altında literatür taraması yapılmıştır. Dördüncü bölümde sosyal paylaşım sitelerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin satın alma sürecine etkisini ölçmek için bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış, veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, genç nesil tüketicilerin satın alma sürecinde sosyal paylaşım sitelerinin etkin bir şekilde kullanıldığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, includes marketing communication, social media, social networking sites, consumer behavior and purchase decision process. In the first chapter; there is an introduction. In the second chapter, marketing communication, social media and social networking sites are included. In the third chapter, literature review was conducted under the headings of consumer behavior and purchase decision process. In the fourth chapter, a research was made to measure effect of social networking sites on the purchasing process of undergraduate and graduate students. In the research, questionnaire method was used and data were analyzed by SPSS program. As a result, it has been demonstrated that social networking sites have been used effectively in the purchasing process of younger consumers.