The importance of IT on organizational learning
Öğrenen organizasyonlarda bilgi teknolojilerinin önemi
  1. Tez No: 473316
  2. Yazar: ARDA DOĞANTEMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SELİN ERBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada öğrenen organizasyonlardaki bilgi öğrenimi ve öğrenilen bilginin kayıt edilmesinde bilgi teknolojilerinin önemi incelenmektedir. Her organizasyon öğrenmeye mecburdur. Öğrenme süreci sonrasında oranizasyonlar kendilerine değer katarlar. Fakat bazı durumlarda öğrenilen bilgiler organizasyon tarafından unutulur. Bu durumda organizasyon aynı bilgiyi tekrar tekrar öğrenir. Bazı durumdarda ise tekrar öğrenme organizasyona zaman ve maliyet olarak yansır. Firmalarda hafıza kaybı olarak nitelendirilen bu durum kendini organizasyondaki işlevselliğin azalması, hata oranlarının artması, iş süreçlerinin yavaşlaması olarak belli eder. Bu çalışmada firmlardaki hafıza kaybını en aza indirmek için kullanılacak olan bilgi havuzları incelenecektir. Bilgi havuzunda yer alacak maddeler ve bilgi havuzuna girebilecek bilgi kriterleri ve sınıflandırılması incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The ratio of benefiting from company's own memory is one of the most important factors that a company's way to success. However, firms are not aware of their memory capacity or fail to protect. Therefore, the success of the company is delayed and or affected negatively. Because of organization's natural tendency to forgetting, memory loss is evaluated as an inevitable consequence. Loss of Memory in the organization is defined as, restricting the ability to develop organizational learning or failure to create a value by using owned information of the company. Organizational amnesia in organizations, shows itself in various forms such as, repetitively losses of competencies and previously learned information also effectiveness decrease leads to repetition of the same mistakes. In this context, the aim of this study is to create a organization memory database AKA knowledge repository; in order to minimize memory loss in the organization and to determine the information types which is being recorded in the database.