Türk Hukukunda anonim şirketlerde işletmesel karar kuralı
Business judgment rule in joint-stock companies in Turkish Law
- Tez No: 473318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı için yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmada işletmesel karar kuralının Türk Hukuku'ndaki uygulaması incelenmiştir. Anonim şirket yönetim kurulunun özen ve sadakat yükümlülükleri üzerinde çalışılmış ve kuralın bu yükümlülükler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Konun ayrıca kurumsal yönetim ilkeleri açısından da ele alınmıştır. Çalışmanın karşılaştırmalı hukuka ilişkin kısmında ise Amerikan ve Alman hukuk sistemleri ele alınmıştır. Kuralın ilk kez Amerikan hukukunda kabul edilmiş olması sebebi ile kuralın gelişiminde içtihat hukukunun ne şekilde etkili olduğu konusu araştırılmıştır. Alman hukuk uygulaması ise Türk hukuku ile olan benzerlik ve farklılıklar açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a master's thesis at Bahçeşehir University Institute of Social Sciences Private Law Program. In this study the business judgment rule in Turkish law was examined. Duty of care and duty of loyalty of the joint-stock company board and the effects of this rule on these duties were analyzed. The study also investigated corporate governance principles in relation to the business judgment rule. In the comparative law part of the study, American and German law systems were analyzed. Since the American law is the source of the business judgment rule, the effects of the common law tradition were also examined. German law was investigated according to its similarities and differences to the Turkish law in this respect.