Golf ile liderlik geliştirme programları üzerine inceleme
Review on leadership development programs by golf
  1. Tez No: 473342
  2. Yazar: MELİH OKYAR
  3. Danışmanlar: DR. ERDEN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sporun iş dünyası ile ilişkisi her geçen gün artmaktadır. Sporun endüstriyelleşmesi, iş dünyasında spordan birtakım dersler çıkarılabileceği algısını arttırmaktadır. Bu anlayışın bir sonucu olarak pek çok spor dalı liderlik geliştirme aracı olarak kullanılmaya başlamıştır. Birinci bölümde yeni bir kavram olan golf ile liderlik geliştirme hakkında genel bir bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde, golf hakkında temel bilgiler sunulmuş ve literatür taraması yapılarak golfün liderlik geliştirme aracı olarak ne şekilde kullanılabileceği hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın amacı ve yöntemi hakkında bazı açıklamalarda bulunularak bulguların ne şekilde elde edildiği açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, elde edilen veriler ışığında golf ile liderlik geliştirmenin ilişkisi değerlendirilmiş farklı boyutları ile Türkiye'de bu tip bir eğitim programının hayata geçirilip geçirilemeyeceği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports Relationship with business world which is increasing day by day. Sports industrialization creates the perception of taking lesson from sports. As a result of this understanding, many sports have begun to be used as a leadership development. In the fist part, it is informed about leadership development by golf. In the second part, basic information presented about golf, it has been informed about how golf can be used as a leadership development tools. In the third part, some explanations are made about purpose of the research and the method. In the fourth section, in the direction of the obtained data, it was questioned whether such a training program could be done in Turkey.