Impact of credit crunch on small and medium enterprises of Pakistan
Pakistan'ın küçük ve orta işletmelerine kredi sökülmesine etkileri
- Tez No: 473341
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kredi sıkışıklığının Pakistan'da faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu araştırmanın bir diğer amacı, Pakistan'ın imalat sanayiinde kredi sıkışıklığının uzun ve kısa vadeli etkilerini belirlemektir. Belirtilen hedefe ulaşmak için aşağıdaki araştırma soruları geliştirildi. • Kredi krizinin Pakistan imalat sanayiindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki etkisi nedir? • Pakistan'ın imalat sanayiindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki kredi sıkışıklığının operasyonel etkisi nedir? • Pakistan imalat sanayiinde küçük ve orta boy işletmelerin kredi sıkışıklığı yaratma potansiyeli nedir? Araştırma soruları, pozitivist paradigmanın altındaki niceliksel araştırma stratejisini gerektirir. Bu araştırmada veri toplama tekniği, kolaylık örneklemesidir. Kolaylık örneklemesi hızlı ve kolaydır; Analistler bilgilerini hızla biriktirebilirler. Verilerin toplanacağı nüfus, Pakistan'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin uğradığı imalat sanayiidir. Veriler bir süre boyunca toplanacak, böylece bu çalışma için zaman dilimi kesitsel olacaktır. Veri toplama yöntemi kendiliğinden uygulanan anketlerdir. Regresyon testi, örnek bir nokta olarak incelenen ana organizasyon olan imalat sanayiinin KOBİ'lerine kredi sıkışıklığının negatif bir belirgin etkisi olduğunu göstermektedir. Regresyonun sonuçları, hipotezi test etmek için gerçekleştirildiğinde, pozitif ilişkiyi gösteren r = 0.582 ve p = 0.005, ayrıca korelasyonun sonuçları KOBİ üzerinde pozitif olarak önemli etkiler ortaya koymuştur (r = 0.785 ve P = 0.002.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research was to determine the impact of credit crunch on small and medium enterprises operating in Pakistan. Another objective of this research was to determine the long and short term impact of credit crunch in manufacturing industry of Pakistan. In order to achieve the stated objective, the following research questions developed • What is the impact of the credit crunch on small and medium enterprises on manufacturing industry of Pakistan? • What is the operational impact of the credit crunch on small and medium enterprises on manufacturing industry of Pakistan? • What is the potential of the credit crunch on small and medium enterprises on manufacturing industry of Pakistan? Thee research questions demands quantitative research strategy which falls under positivist paradigm. The technique used for data collection in this research was convenience sampling. Convenience sampling is quick and simple; analysts can quickly accumulate their information. The population from whom the data would be collected is the manufacturing industry that are dealing under small and medium enterprises of Pakistan. The data would be collected over one period of time so the time horizon for this study is cross-sectional. The data collection method will be self-administered questionnaires. The regression test shows that there is a negative significant impact of credit crunch on SME of the manufacturing industry which was the main organization under study as a sample point. The results of the regression are shown in table 5 when carried out to test the hypothesis showed that r= 0.582 and p= 0.005 which shows the positive relationship and also the results of the correlation revealed positive significant impact on SME, where r= 0.785 and p = 0.002.