Spread determinants in corporate bond pricing: The effect of market and liquidity risk
Özel sektör borçlanma araçlarında ek getiri oranı belirleyici faktörler: Likidite ve piyasa riski etkisi
- Tez No: 473344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ELİF AKBEN SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez Türkiye'de ve Avrupa'da ihraç edilen özel sektör borçlanma araçlarındaki piyasa ve likidite riskini incelemektedir. İki aşamalı Fama-Macbeth regresyonu kullanılarak yapılan analizler, hem Türkiye hem de Avrupa'da ihraç edilen özel sektör borçlanma araçlarının, piyasa ile ilgili risk faktörlerinden çok likidite faktörlerinden önemli ölçüde etkilendiğini açığa çıkarmıştır. Avrupa Bölgesi'nde EUR bazında ihraç edilen özel sektör borçlanma araçları; pay senedi piyasası likidite değişimleri ile jenerik-10-yıllık- devlet-tahvilinin likidite değişimlerine duyarlılık gösterirken; Türkiye'de TL bazında ihraç edilen özel sektör borçlanma araçları Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen gösterge tahvilin likidite değişimlerine ve özel sektör borçlanma araçları piyasasındaki likidite değişimlerine önemli ölçüde duyarlılık göstermektedir. Bu çerçevede likidite riskinin, ek getiri oranı belirlemede fiyatlanan bir faktör olduğu anlaşılmıştır. Beklenen getiri açısından, Türkiye'de TL bazda ihraç edilen A ve üzeri kredi derecelendirme notuna sahip özel sektör borçlanma araçlarının yıllık bazda ortalama %0,7 oranında likidite primi ödediği, likidite faktörlerine daha fazla duyarlı olması beklenen, yatırım yapılabilir son seviye olan BBB- notuna sahip olanların ise yıllık bazda yaklaşık %1,08 oranında risk primi ödediği tespit edilmiştir. Avrupa Bölgesi için farklı bir sınıflandırma yapılsa da yakın sonuçlara ulaşılmıştır. Vadesi 5 ile 10 yıl arasında değişen yatırım yapılabilir seviyede, EUR bazında ihraç edilen borçlanma araçları için yıllık toplam likidite risk primi %0,27 olarak tespit edeilirken, bu oran yüksek getirili, vadesi 1 ile 5 yıl arasında değişen borçlanma araçları için %1,05; uzayan vade sebebiyle likidite faktörlerine daha fazla duyarlı olması beklenen, yüksek getirili, vadesi 5 ile 10 yıl arasında değişen borçlanma araçları için ise beklenti paralelinde %1,92 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation scrutinizes the effect of market and liquidity risk in corporate bond pricing in Turkey and Europe. By using two-stage Fama-Macbeth regression, it is revealed that corporate bond returns have compelling exposure to liquidity factors both in Turkey and Europe while market factors do not have at all. Corporate bonds that are issued in Turkey (in TRY) have significant exposure to fluctuations in benchmark treasury bond liquidity and corporate bond market liquidity while corporate bonds that are issued in Eurozone (in EUR) have exposure to equity market liquidity, besides to the fluctuations in 10-year-generic-government-bond liquidity. Moreover, it is apprehended that liquidity risk is a priced factor in credit spread determination as“liquidity risk premium.”It is ascertained that with regard to expected returns, the total estimated liquidity risk premium is approximately 0.7% per annum on average for Turkish“A”and above graded corporate bonds; while for last investment grade level (BBB-) long term bonds which are expected to have higher exposures to liquidity factors, the liquidity risk premium is approximately 1.08%. There is different classification for Eurozone corporate bonds, however very similar results are found. For investment grade 5-10 year term Eurozone corporate bonds the total liquidity risk premium is calculated around 0.27%, while for high yield Eurozone 1-5 year term corporate bonds it is around 1.05%. For 5-10 year term high yield Eurozone corporate bonds which are expected to have higher exposure as the term lengthens, it is around 1.92% as expected.