The effect of individual & contextual background factors on entrepreneurial intention
Girişimcilik niyetine etki eden bireysel ve çevresel arka plan faktörler
  1. Tez No: 473349
  2. Yazar: GAYE BERNA AGUN POYRAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ÜNLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma Türk üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetini etkileyen bireysel ve çevresel faktörleri araştırmaktadır. Amacı, Türkiye'de okuyan üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetinin oluşmasına etki eden bireysel faktörler başlığı altında; kişisel değerler ve sosyal kapital değişkenleri ile, çevresel faktör değişkeninin, Planlı Davranış Teorisi kapsamında niyeti olan oluşturan girişimcilik tutumu, sübjektif norm ve algılanan davranış kontrolü üçlü yapısı üzerinde etkilerini araştırmak, öğrencilerin girişimcilik niyetini oluşturan süreci daha iyi anlamaya çalışmaktır. Bu amaçla İstanbul'da bulunan üç devlet ve üç özel üniversiteden toplam 910 üniversite öğrencisinin katılımıyla yapılan araştırma sonuçları YEM analiz metodu ile model kurularak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları literatür ve teorik bağlamda kurulan ilişkileri onaylar şekilde çıkmıştır. Planlı davranış teorisi Türk üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetini yüksek bir oranda açıklayabilmiş, ancak öznel norm etkisiz çıkmıştır. Arka plan faktörleri olarak teoriye eklenen değişkenler de teorik bağlantılara uygun olarak farklı ağırlıklarla Planlı Davranış Teorisinde niyeti oluşturan üç ön bileşeni anlamlı oranlarda açıklayabilmiştir. Ayrıca öğrencilerin cinsiyet, okudukları bölüm, üniversite tipinin girişimcilik niyetinde farklılık yaratıp yaratmadığı da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is concerned with the specific influence of individual and contextual background factors on the formation of entrepreneurial intention of Turkish university students. Based on a sample group of 910 university students, gathered from a survey conducted in three private, three government universities in Istanbul, the effect of personal values and social capital as individual factors, and contextual factor are incorporated into the Theory of Planned Behavior (Ajzen 1991). With SEM analysis method, data is analyzed and findings suggest that Theory of Planned Behavior is a successful model in explaining entrepreneurial intention. As a second step, suggested variables are included in the model and results confirm that parallel with the theoretical research, personal values, social capital and contextual factor are successful background factors in influencing and explaining the three predominants of entrepreneurial intention of Turkish university students. Also differences in entrepreneurial intention according to gender, academic discipline and type of university are explored in the study.