Otel işletmelerinde çalışma yaşamının kalitesini etkileyen faktörlerin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Marmaris örneği
The effect of the factors affecting the quality of work life in hotel enterprises on the organizational commitment: The case of Marmaris
- Tez No: 311848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Turizm endüstrisi emek-yoğun bir özellik taşır. Bu endüstrinin bir parçası olan otel işletmelerinde, insan unsuru büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle, çalışma yaşamı kalitesini yükseltmenin temelinde işgören verimliliğinin, dolayısıyla da örgütün etkinliğinin artırılması bulunmaktadır. Örgütsel etkinlikte ise, çalışma yaşamı kalitesinin yükseltilmesinin ve işgörenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin artırılmasının önemli bir rolü vardır.Bu doğrultuda çalışmanın amacı, otel işletmelerinde çalışma yaşamı kalitesini etkileyen faktörlerin, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda da çalışma yaşamı kalitesini etkileyen faktörlerin, örgütsel bağlılık boyutları üzerinde nasıl bir etkiye sahip oldukları irdelenmektedir.Araştırmada elde edilen en önemli sonuçlar, örgütsel bağlılık boyutları ile çalışma yaşamı kalitesini etkileyen faktörler arasında anlamlı ilişkilerin var olmasıdır. Duygusal bağlılık ile hizmet içi eğitim, sendikal faaliyetler, kariyer, yönetime katılma, fiziksel çalışma koşulları ve iş güvencesi arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Normatif bağlılık ile hizmet içi eğitim, ücret, iş güvencesi ve sendikal faaliyetler arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Devam bağlılığı ile de iş yaşamı ve özel yaşam dengesi arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma problemi, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, varsayımlar ve sınırlılıklar belirtilmiştir. İkinci bölümde, çalışma yaşamı kalitesini etkileyen faktörler ile örgütsel bağlılık boyutları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, alan araştırmasının detayları hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın modeli, evren ve örneklem, veri toplama aracı ve tekniği ile araştırma verilerinin analizine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde, alan araştırması sonucu elde edilen veriler analiz edilmiş ve bulgular tartışılmıştır. Son olarak beşinci bölümde ise araştırma bulgularından hareketle sonuçlar değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism industry has a labour-intensive characteristic. In the hotel enterprises, a part of this industry, the human factor is of capital importance. Therefore, at the basis of increasing the quality of work life, there lies increasing the workers? productivity, and thus, increasing the effectiveness of the organization. As for the effectiveness of the organization, increasing the quality of work life and enhancing the organizational commitment level of the workers plays an important role.Accordingly, the aim of this study is to examine the effect of the factors affecting the quality of work life in hotel enterprises on organizational commitment. In line with this purpose, we have tried to determine what kind of an effect the factors affecting the quality of work life have on the organizational commitment level.The most important findings acquired in this study is that there are meaningful relations between organizational commitment levels and factors affecting the quality of work life. A meaningful positive relation has been found between affective commitment and in-service training, trade union activities, career, participation in management, physical working conditions and job security. A meaningful positive relation has been found between normative commitment and in-service training, wages, job security and trade union activities. A meaningful positive relation has also been found between continuous commitment and work life and private life balance.The study consists of five parts. In the first part, research problem, aim of the research, importance of the research, assumptions and limitations have been stated. In the second part, factors affecting the quality of work life and organizational commitment dimensions have been examined in detail. In the third part, details have been provided regarding the details of field research. Evaluations have been made with regards to the research model, population and sample, data collection tool and technique, and the analysis of research data. In the fourth section, the data acquired through field research have been analyzed and the findings have been discussed. Finally in the last part, results have been evaluated based on the research findings, and suggestions have been developed.