Velilerin demografik özelliklerine göre yaz spor okulları hizmet kalitesi ve memnuniyetlerinin incelenmesi: İstanbul Beylikdüzü Spor Kulübü yaz spor okulları örneği
Examination of contentment, and pleasure of summer sport school according to demographic characteristics of parent: Example of summer sport Istanbul Beylikdüzü Sports Club
- Tez No: 473358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Rekabet günümüzde ağırlaşan bir konuma ulaşmıştır. Bu nedenle firmaların rekabet edebilmesi için farklı stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir. Geliştirilen strateji doğrultusunda eylem ve planlar düzenlenmelidir. Hizmet sektörü açısından rekabet düzeyinde istenilen performansın elde edile bilmesi için hizmet kalite düzeyinin sektörel şartlar doğrultusunda geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle rekabet ve müşteri memnuniyetinin elde edilmesi hizmet kalitesine bağlıdır denilebilir. Müşterilere yönelik hizmet kalitesi algısının oluşturulması firma açısından pozitif rekabet avantajına neden olmaktadır. Bu nedenle hizmet kalitesi ve kalite algısı işletmeler açısından hayati önem taşımaktadır. İşletme faaliyetlerinin temel amacı kar elde etmektir. Kar elde etmek için daha fazla müşteriye ulaşmak ve mevcut müşterileri memnun etmek önemlidir. Bu çerçevede araştırmamızda spor okullarındaki müşteri ilişkileri uygulamaları ve memnuniyet düzeyi incelenmiştir. Çalışmamızda Beylikdüzü Spor Kulübünden elde edilen veriler SPSS-24 programı ile yorumlanmıştır. Çalışmamız alan araştırması ve konu ilgili araştırmalardan yararlanılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition has reached a heightened position today. For this reason, different strategies need to be developed in order for companies to compete. Actions and plans should be organized in line with the developed strategy. In terms of service sector, it is necessary to develop the service quality level in accordance with the sectoral conditions in order to obtain the desired performance at the competitive level. For this reason, it can be concluded that competition and customer satisfaction depends on service quality. Establishing service quality perceptions for customers leads to positive competitive advantage for the firm. For this reason, it is vital for service quality and quality-sense enterprises. The main objective of business activities is to make profits. It is important to reach more customers to make profits and to satisfy existing customers. In this framework we have investigated customer relations practices and satisfaction levels in sports schools. In our study, data obtained from Beylikdüzü Sports Club were interpreted with SPSS-24 program. Our study area was investigated and the subject was finalized by using related researches.