Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasının TV reytingine etkisi
The relationship between the use of social media and TV relevant effect
- Tez No: 473363
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hiç şüphe yoktur ki televizyon 20. yüzyılda gündelik yaşama fazlaca dahil olmuş, en dikkat çeken icatlardan biridir. Yıllar içerisinde internet teknolojisinin de gelişimiyle hayatımızın her alanında var olmayı başaran sosyal medya platformları ile televizyonun arasında sıkı bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, temel başarı ölçütü seyirciyi ekran karşısında mümkün olduğunca fazla tutmak olan televizyon programları için son derece önemli olan reyting kavramına detaylarıyla değinilecektir. Reyting ölçümündeki geleneksel yöntemlerin eksileri ve artıları üzerinde durulacak ve son olarak reyting ölçümünde sosyal medyanın kullanılabilirliği üzerinde durulacaktır. Twitter, Facebook, Instagram ve Snapchat gibi yaygın kullanılan sosyal ağların TV programlarının izlenilirliğine olan etkileri teker teker irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde sosyal ağlardan Twitter temel alınarak, televizyon ile eş zamanlı sosyal medya kullanımının reyting oranlarına etkisi incelenmiştir. Twitter ölçüm sonuçları ile geleneksel ölçüm sonuçları karşılaştırılmış ve sosyal medya kullanımının televizyon izleme davranışına etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that television is one of the most remarkable inventions that have been involved in everyday life in the 20th century. Over the years, with the development of internet technology, it is seen that there is a close relationship between social media platforms and television that have managed to exist in every part of our lives. In this study, the basic criteria of success will be referred to in detail to the rating concept, which is extremely important for television programs, which is to keep as much as possible against the audience. We will focus on the advantages and disadvantages of traditional methods of rating and finally we will focus on the use of social media in rating measurement. The effects of watching TV programs on widely used social networks like Twitter, Facebook, Instagram and Snapchat were examined one by one. The effect of television and simultaneous social media usage on rating ratios has been examined. We compared traditional measurement results with Twitter measurement results and examined the effect of using social media on television watching behavior.