Ceza Muhakemesi Hukukunda tanıklık
Witness at Crimiinal Procedure Law
- Tez No: 473368
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, ceza yargılaması hukukunda ispat için kullanılan en önemli delillerden tanıklık kavramı incelenmiştir. Öncelikle tanık ve tanıklık, kavramsal çerçevede incelenmiştir. Tanıklık görevinin kişiye yüklediği külfetler nedeniyle tanığın bazı hakları vardır. Ayrıca tanığın bazı yükümlülükleri incelenmiştir. Bu yapılırken tanıklığın tarihsel süreçteki gelişimi, diğer ülkelerde tanıklık kavramına ilişkin düzenlemeler de ele alınmıştır. Daha sonra, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda tanıklığın nasıl düzenlendiği ve hangi usullerin benimsendiği açıklanmıştır. Çalışma sırasında, Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına da vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, concept of being witness which is the most important evidences for proving in criminal justice law, was focused. Primarily, witness and being witness were analyzed in conceptual framework by contextualising with descriptions in the doctrine. The witness has some rights due to the difficulties that the duty binds to person. Also some obligations of the witness were analysed. In addition the development of witness in historical process and regulations concerning the witness in other countries are discussed. Also, the configuration of witness and accepted ascendants in Turkish Criminal Procedure Code are explained. In the study, the decisions of European Court of Human Rights which Turkey is also affiliated with, is emphasised