Ceza Muhakemesi Hukukunda tanıklık
Testimony in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 723153
  2. Yazar: HANDAN PELİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Tanık delili, geçmişte olduğu gibi günümüzde de kendisinden vazgeçilememiş olan bir delildir. Tanıklık görgüye dayalı olabileceği gibi duyuma dayalı da olabilir. Tanığın olayı doğru bir şekilde algılayıp algılamadığının tespitine yönelik olarak uygulamada belli başlı soru kategorileri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tanık beyanlarının çelişkili olduğuna kanaat edildiği durumlarda önceki beyanlarının yüzüne karşı okunması sağlanarak çelişkinin giderilmesi kendisinden istenmektedir. Mahkemece gerektiğinde sanık ile tanık yüzleştirilerek maddi gerçeğe ulaşılmaya çalışılmaktadır. Üç bölümden oluşmakta olan bu çalışmada, birinci bölümde delil kavramı üzerinde durulmuş olup, delil çeşitlerine kısaca değinildikten sonra, tanık delili ayrıntılarıyla ele alınarak İslam hukukundaki tanıklık kurumuna da yer verilmiş olup, doğrudan soru yöneltme ile çapraz sorgunun farklı olduğu noktalar üzerinde durulmak suretiyle tanığa tanınmış olan hak ve yükümlülükler incelenmiştir. İkinci bölümde tanık olarak dinlenebilecek kişiler ile tanıkların korunması kapsamında gizli tanıklık kurumu incelenmiştir. Son bölümde ise yalan tanıklık suçu üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda tanıklık ile ilgili olarak, en başta Ceza Muhakemesi Kanunu, Tanık Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenlemelerden faydalanılmış olup, ayrıca doktrindeki görüşlere, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına yer verilmiş ve karşılaştırmalı hukukla kıyaslama yapılarak inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The evidence of witness is a type of evidence, that is still indispensable today as it was in the past. The evidence could be either or both an eyewitness and based on hearsay. To establish whether the witness perceived the act accurately or not, a group of fundamental questions is forwarded during the investigation and the trial process. If there is any contradictory statement made by the witness, their previous statement should be read back to them to resolve the conflict in their statements. When necessary, the court, should make the witness and defendant confront each other to discover the solid truth. The first chapter of this three-chapter study is focused on the concept of evidence; i) types of the evidence, ii) evidence of witness including the place of the witness in the Islamic Law, iii) the rights and responsibilities of the witness, while stating the differences and similarities of the interrogation and the cross-examination. The second chapter discusses who can be admitted as a witness and the protection of secret witnesses. The third chapter considers perjury. This study is heavily relied upon, the Code of Criminal Procedure, the Witness Protection Act, and the Turkish Penal Code. In addition, the views of doctrine, Rulings of The Court of Cassation, The Constitutional Court of the Republic of Turkey, European Court of Human Rights and other Laws' were considered and integrated throughout the examination.