Mainstream Turkish-Cypriot political parties' attitudes towards Cyprus problem
Ana akım Kıbrıs Türk siyasi partilerinin Kıbrıs sorunu'na bakışı
  1. Tez No: 473371
  2. Yazar: BURAK KARABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ALPER ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mustafa Akıncı'nın 2015 yılında Kıbrıs Türk liderliğine seçilmesiyle birlikte, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yeniden olumlu bir hava ortaya çıkmıştır. Liderlerin anlaştıkları formülden bağımsız olarak, bulunacak bir çözüm Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumları tarafından 2004 yılında olduğu gibi ayrı ayrı referandumlarda onaylanmak zorunda olup, siyasi partilerin ve liderlerinin tutumu bir referandumun sonucunu etkileyecek parametreler arasındadır. Bu çalışma ana akım Kıbrıs Türk siyasi partilerinin Kıbrıs sorununa yaklaşımlarını anlamayı ve bu yaklaşımlar arasında önemli farklılıklar bulunup bulunmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada 2016 Kasım itibariyle KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen partilerin tarihi ile Kıbrıs sorununa ilişkin geçmişteki ve günümüzdeki yaklaşımları incelenmiştir. Sayıları bir referandumun sonucunu etkileyecek kadar önemli olduğundan, KKTC vatandaşlığı elde etmiş Türkiyeli göçmenler ve siyasi davranışları hakkında da bilgi aktarılmaktadır. Buna ek olarak, Kıbrıs ve Kıbrıs sorununun tarihi hakkında kısaca bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the election of Mustafa Akıncı as the Turkish-Cypriot leader in 2015, a new positive atmosphere emerged for a solution to Cyprus problem. Whatever the leaders agree on, a solution formula will have to be approved by Greek and Turkish-Cypriots in separate referendums, as it was the case in 2004. The attitudes of political parties and their leaderships are among the parameters which will determine the outcome of a referendum. The purpose of this study is to explore mainstream Turkish-Cypriot political parties' approach to Cyprus problem and determine whether there are significant differences between them. In the study, history of mainstream political parties represented in the TRNC parliament as of November 2016 and details of their past and current opinions on a solution are explored. Since their number is significant enough to affect the result of a referendum, we also provide information on Turkish-immigrants who acquired TRNC citizenship and their political behaviours. Moreover, we give a short history of Cyprus and Cyprus conflict.