Turkish, Turkish-Kurdish and Turkish-Cypriot muslim's sense of belonging in Britain
Türk, Türk-Kürt ve Türk-Kıbrıs müslümanların İngiltere'de aitlik algısı
  1. Tez No: 743406
  2. Yazar: BARIŞ ÇAĞIRKAN
  3. Danışmanlar: DR. JEFF VASS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma, dinsel ve etnik kimliğin Türk toplumunun Londra'da ana akım topluluğa ait olma duygusu üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Aidiyet duygusu kazanma kavramı ele alınmıştır. İngiltere'de Türk toplumu üç gruptan oluşmaktadır. Türk ve Türkiye'den göç eden Türk-Kürtler farklı etnik kimliğe sahiptir, ancak aynı ülkeden göç etmiştir. Diğer yandan Kıbrıslı Türkler, anakara Türkiye'den gelen Türklerle aynı etnik kökene sahiptir. Bu çalışma,“Londra'da yaşayan Türk, Türk-Kürt ve Kıbrıslı Türkler bağlamında din ve etnik kimliğin aidiyet algısı üzerinde ne tür etkisi vardır?”araştırma sorusundan hareket etmektedir. Nitel bir çalışma olarak dizayn edilmiş ve veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. 18 kişilik bir katılımcı örneğini kullanarak üç gruptan (Türk, Türk-Kürt ve Kıbrıslı Türk) veri topladım. Araştırmadan elde edilen bulgular, dini ve etnik kimliğin ve sömürgeci bağlantının ana akım topluma ait olma duygusu üzerindeki etkilerinin önceden varsayıldığından daha karmaşık olduğunu göstermektedir. Bulgular, Türk toplumunun ana akım topluluğa aidiyet duygusu kazandığına dair bilgiler vermektedir. Ana akım topluluğa ait olma duygusuna ulaşmanın birkaç farklı nedeni vardır; örneğin özgürlük, yurttaş olmak, Kıbrıs ve İngiltere arasındaki sömürge bağı, aynı ilgi ve hobileri paylaşmak vb. gibi. Ayrıca genel anlamda Londra'da yaşayan Türk topluluğu, kimliğini ve ana akım topluluğa ait olma duygusunu yeniden üretmiştir. Londra'da yaşayan Türk topluluğunun büyük bir çoğunluğu kimliğini İngiliz olarak tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study investigates the impacts of religious and ethnic identity on Turkish community's sense of belonging to mainstream community in London. I sought the concept of achieving a sense of belonging. Turkish community in Britain consists of these three groups. Turkish and Kurdish people have different ethnic identity but they come from the same country and Turkish-Cypriot people share the same ethnic background with Turkish people who are from mainland Turkey. This study is motivated by research question, which is“what sorts of impacts do Islam and ethnic identity have on the sense of belonging in the context of Turkish, Kurdish, and Turkish-Cypriot people who live in London?”I conducted a qualitative study and used semi-structured interview to collect data. Using sample of 18 number of participants, I gathered data from three groups of people (Turkish, Kurdish, and Turkish-Cypriot). The findings from the research show that the impacts of religious and ethnic identity and colonial link on sense of belonging to mainstream community are more complex than previously assumed. The results and future research are discussed. The findings provide information that Turkish community achieve a sense of belonging to mainstream community. There are a number of different reasons for achieving a sense of belonging to mainstream community; for instance, freedom, being a citizen, colonial link between Cyprus and Britain, sharing the same interests and hobbies. Furthermore, Turkish community reproduced their identity and sense of belonging to mainstream community. Majority of the people in Turkish community define their identity as British.