Influence of customer relationship management and visit frequency of sales representatives on company image
Müşteri ilişki yönetiminin ve satış temsilcilerinin ziyaret sıklığının firma imajı üzerine etkisi
  1. Tez No: 473402
  2. Yazar: SARPER KUNTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma müşteri ilişkileri yönetimi ve satış temsilcilerinin ziyaret sıklığının kurum imajına etkisini incelemektedir. İlaç sektöründe artan rekabet koşulları ve sıkılaşan kurallar ürün ve hizmetleri standart hale getirmiştir. Tıbbi satış temsilcilerinin hekimlere gerçekleştirdiği ziyaretlerin marka imajına olan etkilerinin anlamak amacıyla için bu çalışma, müşteri ilişkileri yönetimi sistemlerinin kullanımı ve ziyaret sıklığının kurum imajına etkisini araştırmaktadır. Bu çalışma müşteri ilişkileri yönetimi ve ziyaret sıklığı değişkenlerinden hangilerinin marka imajı üzerinde etkisi olduğunu ortaya konmaktadır. Bu nicel araştırmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden 396 hekimden anket ile veri toplanmıştır. Araştırma çerçevesinde incelenen kuramların geçerlilik ve güvenirlik analizleri doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonuçları, CRM kullanımının ve tıbbi satış temsilcisi ziyaret sıklığının marka imajını artırdığını göstermektedir. Araştırmada CRM kullanımı ile ziyaret sıklığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the impact of customer relationship management and visit frequency of sales representatives on company image. Increased competition and strict regulations in pharmaceutical industry standardized goods or services. To allocate optimum resource on sales representatives, study will determine the effects of customer relations and the effects of visit frequency on company image. Study will try to put forward which elements create a positive company image in the eyes of the customer need. Quantitative approach has been used in study. From different regions of Turkey, 396 respondents (physicians) participated in the survey. The findings of the study indicate that, usage of CRM tools, visit frequency of pharmaceutical sales represents igniters brand/company image. Findings show that there is no correlation between CRM tool usage and visit frequency of pharmaceutical sales represents.