İşletmelerde oryantasyon eğitimi ile motivasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between orientation training and motivation at companies
- Tez No: 473403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan yüksek lisans tez çalışmasının temel amacı, beyaz yaka çalışanlarının almış oldukları oryantasyon eğitiminin motivasyon düzeyi ile arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Rekabetin hızla arttığı günümüzde, işletmeler açısından insan kaynağı büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle işletmeler tarafından çalışanlara farklı başlıklar altında eğitimler düzenlemektedir. Yeni işbaşı yapan çalışanlar için eğitimlerin ilk adımı oryantasyon eğitimi ile atılmaktadır. Bu eğitimler, yeni işbaşı yapan çalışanların hem endişe seviyelerinin düşmesini hem de kurum kültürüne daha hızlı adapte olmalarını sağlamaktadır. Tez içerisinde ikinci bölümde eğitimler başlığına genel bir giriş yapıldıktan sonra üçüncü bölümde oryantasyon kavramı açıklanmıştır. Çalışanların yeterli bilgi ve beceri seviyelerine sahip olmaları her zaman verimle şekilde çalışacakları anlamına gelmemektedir. Motivasyon seviyesi düşük olan çalışanlar yüksek potansiyel ve beceriye sahip de olsalar bunları işlerine yansıtamayacaklardır. Yüksek motivasyonla çalışanlar ise iş sonuçları ve iş ilişkileri anlamında çok daha iyi sonuçlar elde edeceklerdir. Bu kapsamda tez içerisinde dördünce bölümde motivasyon kavramı ve motivasyon teorileri açıklanmıştır. Son olarak beşinci bölümde yapılan uygulama çalışması ile İstanbul ve Kocaeli Bölgesi'nde bulunan işletmelerden oryantasyon eğitimi veren işletmelere ulaşılmış ve son 2016 yılından sonra işbaşı yapan çalışanlara anketler uygulanmıştır. Oryantasyon eğitimi alan çalışanların motivasyon düzeylerinin analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda oryantasyon sürecini destekleyen unsunlar, teorik bilgilerin uygulamaya aktarılabilmesi ve eğitim düzeyi il motivasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the graduate thesis is to investigate the relationship between orientation training and motivation levels of white collar workers. In today's rapidly increasing competition, human resources have great importance in terms of businesses. For this reason, the enterprises organize trainings under different headings. Orientation training is the first step in training for new employees. These trainings decrease the level of new comers' stress and anxiety. After the orientation trainings, they adapt to the corporate culture more quickly. in the second chapter, general training titles are explained, after that the concept of orientation is explained in the third chapter. Having sufficient knowledge and skill levels of employees does not always mean that they may work efficiently. Employees with low levels of motivation may not be able to reflect to their work, even if they have high potential and skill. Those with high motivation may have much better results in terms of business results and business relations. The concept of motivation and motivation theories are explained in fourth chapter. Lastly, in the fifth chapter, the case study was carried out in the companies which providing orientation training located in Istanbul and Kocaeli region, and the questionnaires were applied to the employees who started to work after 2016. The motivation levels of employees who received orientation training were analyzed. As a result of analyzes made, elements supporting the orientation process, the transfer of theoretical knowledge to practice and a meaningful relationship between level of education and motivation were found.