Ermeni sorununun oluşumu ve ABD'de görüşülen yasa tasarılarının ABD-Türkiye ilişkilerine etkileri
The occurence of Armenian problem and law drafts discussed in the US and their effects on the US – Turkey relations
- Tez No: 473420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ermeni Meselesi; Osmanlı İmparatorluğunun zayıflaması sonucunda dönemin büyük devletlerinin imparatorluğu parçalanmak amacıyla oluşturudukları sorunlardan biridir. ABD'nin sorun oluşumundaki etkisi ise ticari faaliyetlerde Ermenileri aracı olarak kullanması ve misyonerlik çalışmalarının Ermeniler üzerindeki etkisi olarak görülür. Bu tez çalışmasında, Ermeni sorunu oluşum nedenleri ile her yıl Nisan ayında krizlere sebep olan Kongrede görüşülen Ermeni Soykırımı yasa tasarılarının Türkiye-ABD ikili ilişkilerine etkileri incelenmiştir. İlk bölümde Ermeni sorununun ortaya çıkış nedenleri araştırılmış, ikinci bölümde ABD Dış Politika oluşumu ve Osmanlı coğrafyasındaki faaliyetleri ile Ermenilerin ABD üzerindeki etkileri, üçüncü bölümde Kongrenin iki kanadına sunulan Ermeni soykırımı yasa tasarıları ile Osmanlı'dan başlayan Türkiye-ABD ikili ilişkilerine etkilerine değinilmiştir. Son bölümde ise soykırımın hukuki boyutu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Armenian Question is one of the troubles created by the major states of that period in order to disintegrate the Empire as a result of the Empire's getting weaker. The US effect on the creation of the problem is considered as taking advantage of Armenians as the intermediary in business activities and missionary operations. In this theases study, the reasons of the creation of Armenian problem and the Armenian law drafts - prepared in April of each year and leading to crisses - effects the Turkey -US relations, and their effects on the mutual relations have been researched. In the first part the reasons of the occurence of Armenian problem have been researched, in the second part the formation of the US foreign policy and it's operations on the Ottoman territories and the Armanian effects upon US, in the thirth part the Armanian Genocide law draft submitted to both wings of the congress and it's effects on the Turkey – US relations begining from the Ottoman Empire have been referred. In the last part the legal perspective of genocide has been dealt.