Ahmet Nedim Tör ve şiirleri
Ahmet Nedim Tör and poetry
  1. Tez No: 473461
  2. Yazar: NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Medeniyetlerin var olma çizgisini belirleyen savaşlar, insanın dil vasıtasıyla meydana getirdiği -yani insana ait olan- edebiyatın da malzemesi olmuştur. İlk yazılı ürünlerin verildiği dönemlerden itibaren kazanılan zaferler, kaybedilen topraklar, yaşanılan acılar eserlere yansımıştır. Yakın tarihimize baktığımızda da 20. yüzyılın şekillenmesinde etkili olan Balkan, Birinci Dünya savaşları Türk savaş edebiyatının önemli malzemeleri arasındadır. Bu savaşlar üzerine makale, roman, tiyatro, şiir türünde pek çok eser kaleme alınmıştır. BU dönemde verilen eserlere baktığımızda pek çoğunun hakkında bilgiye ulaşabiliyoruz. Özellikle Çanakkale Savaşının şiire akisleri üzerine araştırmalar mevcuttur. Ancak bu çalışmaların içinde, döneminde verdiği eserlerle sesini duyurabilmeyi başarmış, halkın üzerinde büyük tesirleri olmuş bir şair/yazarımız var ki, çok az araştırmacı onun şiirlerinin sadece bir dizesine ya da dörtlüğüne yer verip geçmiştir. Bu şair ve yazarımız Ahmet Nedim Servet Tör'dür. Biz bu çalışmamızda Ahmet Nedim'in şiirlerinin konusuyla da bağlantısı olması hasebiyle kısaca Türk savaş edebiyatına da değineceğiz. Ancak çalışmamızın merkez konusu Ahmet Nedim'in Birinci Dünya Savaşı sırasında kaleme almış olduğu şiirleridir.
Özet (Çeviri)
Wars that define the fringe of existence for civilizations have also been the subject of literature, a product of human language, i.e. something belonging to humanity. Since the invention of writing, works have been reflecting the triumphs, the lands lost and the suffering experienced. Our recent history incorporatesmany events, such as World War 1, Balkan Wars and the Battle of Çanakkale, that have shaped the 20th century and those events are also reflected in the Turkish war literature. Many essays, novels, poems and plays do exist about these wars. A large quantity of research is also available on these works, especially on the reflections of the Battle of Çanakkaleon poetry. A certain poet and author who has influenced the people deeply in his time and who didn't get the merit he deserved, as he has been rarelyquoted except a few couplets, is Ahmet NedimServetTör. This research is on his work, especially on his poems. Turkish war literature will also be mentioned as his work has connections with the topic. However, the focus of our research is on his poems during World War 1.