Impact of foreign direct investment on the growth of emerging economics (Turkey and Pakistan)
Doğrudan yabancı yatırımların yatırımcı ekonomisinin büyümeye etkisi (Türkiye ve Pakistan)
- Tez No: 473467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELHA ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yerleşik rezerv fonları arasındaki deliği azaltmak, spekülasyon, en son yenilik ve yönetimi, yaratılan uluslardan bilgi ve doğrudan yabancı yatırım (DYY) getirmek bölgeler yaratmada hızlı finansal gelişmeyi başarmada kritik bir rol üstleniyor. Bu çalışma, Türkiye ve Pakistan'ın gelişmekte olan ülkelerinde ekonomik büyüme ve Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) arasındaki ilişkiyi vurgulamaktadır. Araştırma, doğrudan yabancı yatırım girişi ve Türkiye ve Pakistan ekonomisinin, ekonomik büyümeye yönelik doğrudan yabancı yatırım girişi rolünü bulmaya odaklanıyor. DYY girişinin, 2000 yılından 2015 yılına kadar olan dönemde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) kullanılarak Ekonomik Büyüme üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. DYY ve Ekonomik Büyüme arasındaki ilişki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla kullanılarak tahmin edildiğinde; Aralarında aralarında istenen sonuçların kuvvetli olumlu bir ilişki bulunduğu, nedensellik testinde ve regresyon analizinde sağlam olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diminishing the hole between residential reserve funds, speculation, bringing the most recent innovation and administration, know-how from created nations and foreign direct investment (FDI) assumes critical part in accomplishing fast financial development in creating regions. This study highlights the relation between economic growth and Foreign Direct Investment (FDI) in emerging economies of Turkey and Pakistan. The research focuses on the inflow of FDI and the economics of Turkey and Pakistan to find out the role of inflow of FDI over the economic growth. It shows that the inflow of FDI has a significant effect on Economic Growth using Gross Domestic Product (GDP) from period 2000 to 2015. When the relationship between FDI and Economics Growth was estimated using Gross Domestic Product; it has been found that there exists a strong positive relation between them the need desired results stand robust in the causality test and regression analysis.