Consumer' s attitudes toward mobile marketing strategies in their decision making process
Mobil pazarlama stratejilerine yönelik karar verme sürecinde tüketicinin tutumları
- Tez No: 473488
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mobil teknolojiler, teknolojik gelişmelere direkt bağlıdır ve bu gelişmelerle birlikte mobil cihaz penetrasyonu özellikle de akıllı telefonlar için oldukça yüksektir. Akıllı telefonlar ve mobil cihazlar üzerindeki uygulamalar tüketici davranışları üzerinde çok yüksek bir etkiye sahiptir. Bu doğrultuda pazarlama ve satış iş birimleri hedef tüketicilerin ilgisini çekebilmek için değişmek zorundadırlar. Bu çalışmada, mobil pazarlama teknikleri ve stratejileri üzerine odaklanılmıştır, ayrıca tüketici yaklaşımları ve davranışları analiz edilmiştir. Bu amaçla, literatür taraması ve anket düzenlenmiş olup, anket sonuçları literatür taraması ile ilişkilendirilmiştir. Hedef tüketici kitlesi ile online olarak paylaşılan anket soruları 170 katılımcı ile tamamlanmıştır. Mobil internet kullanımındaki artış, pazarlama stratejileri üzerinde büyük öneme sahiptir ve tüketici yaklaşımları ile mobil internet ilişkilidir. Demografik karakterler tüketicilerin beklentileri üzerinde kritik role sahiptir. Mobile pazarlama stratejileri, tüketici yaklaşım ve alışkanlıkları ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Mobile technologies is directly affected from technogical improvements and respect to the developments, the penetration of mobile devices especially smartphones increases very high. Smartphones and also the applications on mobile devices have significant impacts on consumer attitudes. The business of marketing and selling have to be changed to take the attention of target customers. In this study, it is focused on mobile marketing tehniques and strategies and also the consumer attitudes and behaviors are analysed. To achieve this aim, literature review and survey part are applied and results of the survey is combined with the literatures. Online questionnaire had been delivered o the target group with 170 participants. The acceleration of mobile internet usage is the most common part of improving the marketing strategies and in the study, it is observed the relationship between consumer attitudes and mobile internet. Moreover, demographics characteristics are also very critical role on customers expectations. The mobile marketing strategies are needed to be correlated with customers attitudes and behaviours.