Ebeveynlerin yüzme sporuna dair beklenti ve algısı arasındaki ilişkinin memnuniyetleri üzerine etkisi
The relation between the perception and expectation of the parents from swimming sport and its impact on their satisfaction
- Tez No: 473489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüzme sporu, temel sporlar arasında sayılmakta olup antik çağlardan beri çeşitli şekillerde uygulanarak günümüze kadar ulaşmış, Türkiye'de daha çok amatör kategoride, dünyada ise profesyonel olarak uygulanmaktadır. Ailenin desteğiyle gerek bireysel gelişimlerine gerekse de fiziksel gelişimlerine destek olması amacıyla yüzme sporuna başlayan çocuklar, yetenekleri doğrultusunda küçük yaşlardan itibaren amatör branştaki yarışlara katılmaya başlar. Türkiye'deki eğitim sistemi, çocuğun küçük yaşlardan itibaren fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak gelişimi, yüzdüğü spor kulübünün ve antrenörünün başarılı veya üstün başarılı sporculardan beklentileriyle birlikte velilerin beklentileri ve Türkiye Yüzme Federasyonu'nun uygulamaya çalıştığı yüzme sistemi çelişkiler doğurmaktadır. Bu araştırmada, yüzme sporuna başlarken ve sonrasında ebeveynlerin yüzme sporuna dair beklentileri ve algıları arasındaki ilişkinin memnuniyetleri üzerine etkisi sporcu velilerine anket yapılarak, sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Swimming is accounted as one of the basic sport types that has reached these days from the antequiety and has been practised professionally in the World. The children, who start swimming as part of their physical development with the support of their parents, respecting their talents, start taking part in swimming competitions from early ages. The education system in Turkey, the physical, mental and social development of the children starting from the young ages, the expectations of the swimming club that they are swimming in or the expectations of the trainer from the good or very talented swimmers and the swimming system that the Turkish Swimming Federation is trying to apply create some conflicts. This study investigates the expectations of the families and the children before starting swimming sport, the relation between their perceptions and their expectations from the swimming sport and the impact on their satisfaction by making a survey to the parents of the swimmers, which will be evaluated accordingly.