Mobile marketing's effect on how consumer buys from organized institutions in Morocco
Mobil pazarlamanın tüketicilerin Fas'ta organize kurumlardan satın alma şekillerine etkisi
  1. Tez No: 792337
  2. Yazar: GHITA BOUNIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Technology developments in the realm of information and communication (ICT) are having a profound effect on the methods through which businesses advertise their wares and engage with their clients. SMS (Short Message Service) text ads, in particular, have made mobile marketing one of the most popular ways to reach current and potential clients. The purpose of this research is to examine how mobile marketing influences the purchasing decisions of Moroccan mobile phone users who are affiliated with formal organizations. This research aims to better understand how consumers' attitudes toward mobile marketing are influenced by the marketing messages they receive, as well as by the products they choose to purchase. Four hypotheses were derived from the format of the study questions in an effort to get closer to the desired outcomes. In order to establish successful mobile marketing programs and strategies, company owners and managers must first identify their target customers and have a better knowledge of their demographics, according to the results of the research. Advertising should appeal to the customer's emotions in order to motivate them to purchase the advertised product or service. To create brand loyalty, marketers should maintain ongoing communication with customers.
Özet (Çeviri)
Bilgi ve iletişim (BİT) alanındaki teknolojik gelişmeler, işletmelerin ürünlerinin reklamını yapma ve müşterileriyle etkileşim kurma yöntemleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Özellikle SMS (Kısa Mesaj Servisi) metin reklamları, mobil pazarlamayı mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmanın en popüler yollarından biri haline getirmiştir. Bu araştırmanın amacı, mobil pazarlamanın resmi kuruluşlara bağlı Faslı cep telefonu kullanıcılarının satın alma kararlarını nasıl etkilediğini incelemektir. Bu araştırma, tüketicilerin mobil pazarlamaya yönelik tutumlarının, aldıkları pazarlama mesajlarının yanı sıra satın almayı seçtikleri ürünlerden nasıl etkilendiğini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. İstenen sonuçlara yaklaşmak için çalışma sorularının formatından dört hipotez türetilmiştir. Başarılı mobil pazarlama programları ve stratejileri oluşturmak için, araştırma sonuçlarına göre şirket sahipleri ve yöneticilerinin öncelikle hedef müşterilerini belirlemesi ve demografik özelliklerini daha iyi bilmesi gerekiyor. Reklam, reklamı yapılan ürün veya hizmeti satın almaya motive etmek için müşterinin duygularına hitap etmelidir. Marka sadakati yaratmak için pazarlamacılar müşterilerle sürekli iletişimi sürdürmelidir.