The usage of humor as an element of game design: 'İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları' as a case study
Mizahın oyun tasarımında bir unsur olarak kullanımı: Vaka incelemesi olarak 'İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları'
  1. Tez No: 473491
  2. Yazar: ORHAN EFE ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Mizah, oyunlarda hem bir tamamlayıcı birim hem de genel üslup belirleyici unsur olarak kullanılmaya elverişlidir. Bu çalışma mizahı video oyunlarda bir tasarım unsuru olarak incelemektedir. Bu kapsamda, mizah kavramı, video oyunları ile ilişkili olarak ele alınmış, oyun alanına özgü kavramsal unsurların yanı sıra, oyun tasarımına ilişkin formel ve dramatik öğelerle bağlantılı olarak seçili örnekler üzerinden incelenmiştir. Mizah türleri ve mizahın oyuncu deneyimini kolaylaştıran altı temel işlevi seçili örneklerde tanımlanmış, mizahın oyun tasarım unsuru olarak değerlendirildiği bir çerçeve ortaya konulmuştur. Türkiye'de üretilen dijital oyunların önemli örneklerinden biri olarak İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları (1994, Siliconworx) oyunu bu çerçeve içerisinde değerlendirilmiş ve bir tasarım öğesi olarak mizahın video oyunlardaki rolü tartışılmış, mizahın oyun deneyimine katkısına ilişkin sonuçlar ortaya konulmuştur. Bahsi geçen mizahın altı temel işlevi ve seçili oyunlarda örneklenen mizah türleri, şablon amaçlı bir tablo olarak ekte ayrıca listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humor is eligible for being utilized both as a supplementary unit and a general tone determining element in games. This study examines humor as a design element in video games. Within this scope, the humor concept is held in relationship with video games and analyzed via selected sample games in connection with formal and dramatic elements related with game design, besides the theoretical elements exclusive for game course. The humor types and six fundamental functions of humor that eases the user experience are defined in such chosen samples and a framework in which humor is evaluated as an element of game design is executed. As one of the prominent examples of digital games produced and developed in Turkey, İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları (1994, Siliconworx) is evaluated within this framework and the role of humor as an element of game design has been discussed accordingly, with several results are set forth regarding the contribution of humor to the gaming experience. The said six fundamental functions of humor and the humor types are listed in the appendix as a table to serve as a template.