Edith Piaf'ın sokak tecrübesi bağlamında Kaldırım Serçesi oyunu
In the context of Edith Piaf's Street Experience the play la môme
- Tez No: 473505
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, yaşadığı dönemin Fransa'sında çok sevilen sokak sanatçılarından biri olan Edith Piaf; bir kamusal mekân olarak sokak ve sokak performasları özelinde araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan kamusal alan, mekân, sokak, sokak performansı gibi kavram ve terimler Edith Piaf'ın üretim noktalarını saptamak bakımından önemli ayrımlara işaret etmeleri bakımından ele alınmıştır. Tezde incelenen konu, sokak tecrübelerine sahip Piaf'ın sokaktan edindiği geleneği bir yaşam biçimi olarak benimsemesinden ziyade, bu geleneği bir şarkıcı ve oyuncu olarak sanatını icra ederken kullanma biçimidir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde; kamusal alan olarak sokak ve sokak performansları ele alınmıştır. Piaf'ın sanatını kavramak ve onun hakkında değerlendirme yapabilmek için sokağın bir kamusal alan ve mekân olarak ne ifade ettiğine bakılmıştır. Sokağın kapalı bir alan olmamasına rağmen bir mekâna işaret etmesinden hareketle, önce mekân'ın ne olduğuna bakılmıştır. Bu bakış, sokak sanatının icra alanını belirlemek anlamında da önemli görünmektedir. Sokağın anlamını kavramak için ise öncelikle onun tarihçesine bakılmıştır. Bu kapsamda tiyaro ve müzik başta olmak üzere sokak performanlarının kökenlerine, beslendikleri kaynaklara ve tarihsel süreçte halk arasında köklü bir geleneğe dönüşmesi üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise Piaf'ın sokak tecrücesine giriş niteliğinde sokak müziğine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Piaf'ın hayatının önemli görülen noktalarına değinilmiştir. Piaf'ın sokak tecrübesine, bu tecrübenin sanatına yansımalarına bakılmış, buradan hareketle; müzikal kariyeri incelenmiş, aynı zamanda tiyatro ve sinema alanında da çalışmış Piaf'ın oyunculuğu üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve beşinci bölümde ise; Kaldırım Serçesi oyununun yazılma ve sahnelenme sürecine yoğunlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis Edith Piaf who was a popular street musician during the years when she was in France has been studied in the context of street as a public sphere and street performance. In this study the terms like public sphere, space, street performance have been applied to determine Edith Piaf's production points. The subject that is being examined here is not the fact that Edith Piaf adopted the street tradition as a life style; but rather she has used this tradition as a part of her performance as a singer and actress. This thesis consists of five parts. In the second part; street as a public sphere and street performances has been studied. In order to grasp Piaf's art and be able to make a remark about her, the meaning of street as a public sphere and space has been examined. Although the street is not a closed area it indicates a space, therefore the meaning of the space has been examined first. This attitude is also important to determine the zone of street art performance. In order to grasp the meaning of the street, its history has been carved into. In that context, music and acting being in the first place, the roots, sources of street performances and its historical processes of establishment among the folk has been carefully researched. After that Piaf's street experience has been touched on. In the third part, important points in Piaf's life has been touched on. Her street experience, the reflections of that experience on her art has been studied; which has allowed this text to examine her musical and theatrical carrier alongside her acting experience in cinema. In the fourth and fiveth parts; the thesis concentrates on the writing and staging process of the play La Môme