Kurumsal yönetişim ilkelerinin benimsenmesinin örgütsel çekiciliğe ve iş tatminine etkisi
The impact of corporate governance on organizational attractiveness and job satisfaction
- Tez No: 473519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kurumsal yönetişim ilkeleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde ağırlıklı olarak yatırımcı ve hissedarlar açısından önem arz etse de menfaat sahipleri (çalışanlar) için de önemli bir ilkeler bütünü olarak görülmelidir. Kurumsal yönetim ilkelerini genel olarak yorumlamaya çalıştığımızda menfaat sahipleri (çalışanlar) ikinci planda kalıyor gibi görünse de üretim faktörleri göz önüne alındığında insan kaynağı faktörü kurumların geleceği ve sürdürülebilirliği açısından en kritik girdi olarak görülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda kurumsal yönetim ilkelerinin kurumların çalışanlarını nasıl etkilediği ve kurumun çekiciliğine ne kadar katkıda bulunduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yaşadığımız bilgi çağında sahip olduğumuz bilgi güncelliğini çok çabuk yitirmektedir. Bundan dolayı bilginin asıl kullanıcısı insan faktörü kurumları önemli ölçüde etkilemektedir. Bu etki, özellikle iş tatmini ile ilgili araştırmalarda görülmektedir. Bununla birlikte kurumların örgütsel çekicilik düzeylerinin belirlenmesinde de çalışanlar önemli rol oynamaktadırlar. Çünkü örgütsel çekicilik, kurumun potansiyel çalışanlar tarafından çalışılmaya uygun bir yer olup olmadığı ile ilgili algılarını yansıtmaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı bu çalışmada anket tekniği ile veri toplayıp kurumsal yönetim ilkeleri içerisindeki“çalışanlar”alt başlığının iş tatminine ve örgütsel çekiciliğe ne denli etki edebildiği üzerinde odaklanılmıştır. Bu kapsamda yapılan araştırmada, kurumsal yönetim ilkelerinin çalışanlar alt başlığının benimsenmesinin kurumlar arasında örgütsel çekicilik ve iş tatmini başlığında farklılıklar yaratabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although corporate governance principles are important for investors and shareholders, they are also seen as an important factor for stakeholders (employees). When we try to interpret the corporate governance principles in general, it seems that the stakeholders remain in the second plan, but considering the main factors of production, human resource factor is seen as the most critical input for the future and sustainability of institutions. For this reason, it has been tried to show how the corporate governance principles affect the employees of the institutions and how much they contribute to the attractiveness of the institution. We live in the age of information, and the information we have is lost very quickly. Therefore, the main user of information is the human factor, which significantly affects institutions. This effect is seen in research on job satisfaction. In addition, employees have an important role in determining organizational attractiveness levels of institutions. Because organizational appeal reflects the perception of the institution as to whether it is a place suitable for work by potential employees. For this reason, this study focuses on collecting data by questionnaire and how much the“employees”sub-heading in corporate governance principles can affect job satisfaction and organizational attractiveness. In this research, it has been observed that the adoption of the employees' sub-heading of corporate governance principles can lead to differences in organizational attractiveness and job satisfaction among institutions.