İşletmelerde dış kaynak kullanımı ve çalışanlar üzerindeki etkileri
Outsourcing in business and it's effects on employees the effects of outsourcing and staff in enterprises
- Tez No: 473518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada işletmelerde dış kaynak kullanımı stratejisinin, aynı ya da benzer işi yapan dış kaynak ve kadrolu personel üzerindeki verimliliğe olan etkilerinin farklı olup olmadığı, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve motivasyon farklılıkları araştırma konusudur. Ayrıca ülkemizde dış kaynak kullanımının hukuki yapısı, yasal sınırları ve yaptırımları da örnek vakalar ile incelenecektir. Araştırmanın uygulama bölümüne farklı sektörlerden kadrolu ve dış kaynak personel olmak üzere toplamda 156 personel katılmıştır. Çalışma kapsamında çalışanlara anket uygulanmış ve anket sonuçları çok değişkenli istatistiksel analizlerden yararlanılarak araştırma yöntemine göre analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre dış kaynak çalışanlar ile kadrolu çalışanlar arasında motivasyon, iş tatmini, verimlilik ve örgütsel bağlılıkta farklılıklar görülmektedir. Dış kaynak çalışanların örgüte bağlılık seviyesi, iş tatmini, motivasyonu ve kendi verimlilikleri kadrolu çalışanlara göre daha düşük seviyededir. İki grup arasındaki farkın nedeni olarak, işletmelerin dış kaynak stratejisi içerisinde çalıştırdığı personel için kullandığı farklı personel politikaları ve uygulamaları olduğu görülmektedir. Ayrıca ülkemizde dış kaynak kullanımı stratejisini uygulamada, işletmelerin yasal sınırların dışına taşabilmekte olduğu görülmüştür. Bu husustaki örnekler çalışma içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, outsourcing strategy in enterprises, engaged in the same or similar job outsourcing and the effect on the efficiency of permanent staff to determine whether the update is different, job satisfaction, organizational commitment and motivation is the subject of research into the differences. In addition, the use of outsourcing in our country legal structure and legal limits, and sanctions will be reviewed with the sample cases. Research into the application section of outsourcing personnel staff from different sectors and a total of 156 staff. Scope of the study and survey results the survey to employees applied multivariate statistical analysis, making use of the research according to the method of analysis. According to the data obtained in the study of outsourcing employees and staff among the employees motivation, job satisfaction, productivity and organizational commitment don't have differences. The level of commitment to the Organization of employees outsourcing, job satisfaction, motivation and its efficiency is lower than permanent employees. As the cause of the difference between the two groups, businesses are outsourcing strategy uses for different personnel staff run in policies and practices. Can separate our country outsourcing strategy in practice, outside legal boundaries of enterprises taşabilmekte. These examples work.