Pazarlama stratejilerinde sosyal medyanın rolü
The role of social media in marketing strategies
- Tez No: 473520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Strateji, kurumlar veya devlet nezdinde uygulanması öngörülen kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere yönelik planların ve belirsizlikler karşısında alınacak tedbirlerin siyasi eğilimler doğrultusunda belirlenmesini olanaklı kılan bütün araçlardır. Küreselleşme, ticari hayatta bazı değişim ve gelişimleri beraberinde getirmiştir. Müşteri memnuniyetinin sağlanmasına ilişkin çok sayıda işletme aktif ve katılımcı süreçlerle müşteri tatminini en üst düzeye çıkarmak ve sektörde kalıcılık sağlayarak belirledikleri strateji doğrultusunda hareket kabiliyeti kazanmak adına küresel çaptaki değişime ayak uydurmayı kolaylaştıracak süreçleri benimseme yoluna gitmiştir. E-ticaret uygulamalarıyla ortaya çıkan büyük ölçekli değişim ve yenilikler birçok stratejiyi geçersiz kılmış ve sosyal medyayı etkili kullanarak yaratılan marka aşinalığı tüketim kararlarında önemli bir unsur haline gelmiştir. Türkiye'de de pazarlamada stratejik kararların bir tezahürü olan ve 4P pazarlama olarak ifade edilen ürün, fiyat, tutundurma, dağıtım kanallarıyla yaratılan etkinin artırılması veya maliyetlerin düşürülmesi amaçları işletmelere sosyal medyanın etkin ve verimli kullanılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategies are the instruments for planning the short, medium and long term targets envisaged to be implemented by the institutions or the state and the measures to be taken against the uncertainties in the direction of political tendencies. Globalization has brought about some changes and developments in business life. Numerous businesses in the field of customer satisfaction have gone to the steps of maximizing customer satisfaction with active and participatory processes and adopting the processes that will make it easier to keep pace with the global change in order to gain mobility in the direction of the determined strategy by providing permanence in the sector. Large-scale changes and innovations resulting from e-commerce applications have become ineffective in many strategies, and brand awareness created by using social media has become an essential element in consumption decisions. In Turkey, it has become inevitable to use social media effectively and efficiently for the purpose of increasing the efficiency created by product, price, promotion, distribution channels, which is a manifestation of strategic decisions in marketing and 4P marketing or reducing costs.