Kadın üniversite öğrencilerinde cinsel nesneleştirmenin sosyal görünüş kaygısı ve risk alma davranışları ile ilişkisinde bağlanma stillerinin aracı rolünün incelenmesi
The relationship of sexual objectification with social appearance anxiety and risk taking behaviours among female university students: Investigating the mediator role of attachment styles
  1. Tez No: 473558
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÇAPRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma kadın üniversite öğrencilerinde cinsel nesneleştirmenin sosyal görünüş kaygısı ve risk alma davranışları ile ilişkisinde bağlanma stillerinin aracı rolünü inceleyen betimsel tarama yöntemiyle yapılmış, ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Ayrıca bu araştırmada katılımcıların cinsel nesneleştirme düzeylerinin, yaş, annelerinin eğitim durumu, babalarının eğitim durumu, ailelerinin toplam gelir düzeyi, eğitim gördükleri fakülte ve romantik ilişki durumu değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi, Mersin Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan 708 gönüllü kadın öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, katılımcıların cinsel nesneleştirme düzeylerini belirlemek amacıyla“Kişilerarası Cinsel Nesneleştirme Ölçeği (KCNÖ), sosyal görünüş kaygısı düzeylerini belirlemek amacıyla ”Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ)“, risk alma davranışları eğilimlerini belirlemek amacıyla ”Riskli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu (RDÖÜF)“, bağlanma stillerini belirlemek amacıyla ”Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YİYE-II)“ ve ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Verilerin analizinde, doğrulayıcı faktör analizi (DFA), tek yönlü varyans analizi (Anova) Mann Whitney-U testi, yapısal eşitlik modeliyle yol analizi ve bootstrapping kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre KCNÖ'nün ülkemizde kadın üniversite öğrencilerinde geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmüştür. Cinsel nesneleştirmenin sosyal görünüş kaygısı ve risk alma davranışlarının tamamı ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler içinde olduğu görülmüştür. Cinsel nesneleştirmenin sosyal görünüş kaygısı ile ilişkisinde bağlanma stillerinin aracı rolünün olmadığı görülmüştür. Cinsel nesneleştirmenin antisosyal davranışlar ve intihar eğilimi ile ilişkisinde kaygılı bağlanma stilinin aracılık rolünün olmadığı, alkol kullanımı, sigara kullanımı, beslenme alışkanlıkları, okul terki ve madde kullanımı ile ilişkisinde kaygılı bağlanma stilinin aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Ayrıca cinsel nesneleştirmenin risk alma davranışları ile ilişkisinde kaçınmacı bağlanmanın aracı rolünün olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present research is a descriptive study that conducted with a survey model for the purpose of investigating the mediating role of attachment styles in the relationship of sexual objectification with social appearance anxiety and risk taking behaviors among female university students. Also it was aimed to examine the participants' level of sexual objectification in terms of age, educational level of parents, and income level of families, faculties and romantic relationship status in this research. The research sample consists of 708 voluntary female students educating in different faculties of Mersin University.“Interpersonal Sexual Objectification Scale”to measure the level of sexual objectification,“Social Appearance Anxiety Scale”to measure the level of social appearance anxiety,“University Form of Risk Behaviors Scale”to determine risk taking behavior,“Experiences in Close Relationships-II”to determine the attachment styles and“Personal Information Form”were used for collection of data in this research. Confirmatory factor analysis, one-way analysis of variance, Mann Whitney-U test, path analysis with structural equation model and bootstrapping were used in the analyses of data. According to the results obtained from this research Interpersonal Sexual Objectification Scale is a valid and reliable scale for female university students in our country. Sexual objectification was found to be positively related to social appearance anxiety and all of the risk taking behaviors. Attachment styles were found not to be mediating role in relationship between sexual objectification and social appearance anxiety. Anxious attachment style was found not to be mediating role in the relationship of sexual objectification with antisocial behaviors and suicidality. Anxious attachment style was found to be mediating role in the relationship of sexual objectification with smoking, alcohol and substance abuse, school dropout and eating habits. In addition, avoidant attachment style was found not to be mediating role in the relationship of sexual objectification with none of the risk taking behaviors.