Turist rehberlerinin duygusal emek düzeyi ve işe yabancılaşmalarının tükenmişlik üzerine etkisi
The effect of emotional labor level and work alienation of tourist guides on burnout
  1. Tez No: 473565
  2. Yazar: UĞUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, turist rehberlerinin duygusal emek düzeyi ve işe yabancılaşmalarını belirlemek ve bunların tükenmişlik üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, turist rehberlerinin duygusal emek ve işe yabancılaşmalarının tükenmişlik üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir model önerilmiştir. Araştırma sonucunda, turist rehberlerinin duygusal emek düzeylerinin ve işe yabancılaşmalarının tükenmişlik üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Turist rehberlerinin duygusal emek davranışlarının tükenmişlik ve boyutları (duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissi) üzerinde etkisi olduğu görülmektedir. İşe yabancılaşmanın da tükenmişlik ve boyutları duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine emotional labor level and work alienation of tourist guides and to reveal the impact on burnout. With this purpose, a model was offered for assesing the impact of emotional labor and work alienation of tourist guides on burnout. As a result of this study, it is observed that emotional labor levels and work alienation of tourist guides have impact on burnout. It is observed that emotional labor attitudes of tourist guides have impact on burnout and it's levels (emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment). Work alienation has also significant effect on burnout and it's levels.