Turist rehberlerinde duygusal emek ve iş-aile çatışması ilişkisi
Emotional labor and work-family conflict of tourist guides
  1. Tez No: 580384
  2. Yazar: İBRAHİM İNANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TETİK DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Turist rehberleri, ziyaretçilere seçtikleri dillerde eşlik eden, bulunduğu bölgenin tarihi, doğal ve kültürel miraslarını onlara aktaran kişilerdir. Hizmet sektörü içerisinde yer alan turist rehberliği mesleği emek yoğun ve insan ilişkilerine dayalı bir meslektir. Mesleğin çalışma koşullarına bakıldığında duygusal emek davranışları önemli bir etkendir. Diğer açıdan duygusal emek davranışlarına bağlı olarak iş-aile yaşamında çatışmalara neden olabilecek bir meslektir. Duygusal emek, müşterilere iyi hizmet vermek için çalışanların müşterilerle etkileşim içindeyken duygularını yönetmeleri ve bu yönetme sırasında gösterdikleri emek olarak tanımlanmaktadır. İş-aile çatışması ise bireyin sahip olduğu farklı rolleri arasında yaşadığı çatışmadan kaynaklanmaktadır. Bir meslek grubunun üyesi olarak üstlenilen rol ile bir ailenin üyesi olarak üstlenilen rol taleplerinin birbiriyle uyumsuz olması çalışan üzerinde bir gerilim yaratmaktadır. Buna göre, turist rehberlerinde duygusal emek ve iş-aile çatışması ilişkisinin belirlenmesi sürdürülebilir bir turizm ve turist rehberliği mesleği açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada turist rehberlerinde duygusal emek ve iş-aile çatışması ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Toplam 201 turist rehberiyle gerçekleştirilen çalışmada duygusal emek ve iş-aile çatışması arasında kısmen ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca turist rehberlerinin iş-aile çatışması düzeylerinin ve duygusal emek düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra turist rehberlerinin turistler karşı yüzeysel davranma, derin davranma ve samimi davranma şeklinde duygusal emek sergilediği ortaya çıkmıştır. Diğer yandan turist rehberlerinin zaman kaynaklı, gerilim kaynaklı ve davranış kaynaklı iş-aile çatışması yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourist guides are the ones who accompanied the visitors in their chosen languages and convey to them the historical, natural and cultural heritage of the region they visited. Tourist guidance profession in the service sector is based on labor-intensive and human relations. Given the working conditions of profession, emotional labor behavior is a major influence. In the other hand, it is a profession that can cause conflicts in work-family life due to emotional labor behavior. Emotional labor is defined as the way in which employees manage their emotions in order to provide good service to customers while interacting with customers, and the effort they demonstrate during this management. The work-family conflict is caused by the conflict among the different roles that the individual has. The incompatibility between roles assumed as a member of a profession and roles assumed as members of a family creates a tension on the employee. Accordingly, the determination of the relationship between emotional labor and work-family conflict in tourist guides is of importance in terms of a sustainable tourism and tourist guidance profession. For this reason, in this study, it is aimed to determine emotional labor and work-family conflict relation of tourist guides. In the study conducted with a total of 201 tourist guides, some relations were found between emotional labor and work-family conflict. In addition, it was found that tourist guides had high levels of work-family conflict and emotional labor levels. Moreover, it has emerged that tourist guides exhibit emotional labor in the form of superficial surface acting, deep acting and emotional consonance towards tourists. On the other hand, tourist guides experienced time-based, stress-based and behavior-related work-family conflict.