Belediyelerde bütçe saydamlığı: TR90 bölgesi belediyeleri üzerine bir uygulama
Budget transparency in municipalities: An application on TR90 regional municipalities
  1. Tez No: 473599
  2. Yazar: FARİDEH NİYAZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜŞRA TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, belediyelerde bütçe saydamlığını belirlemektir. Araştırmada ölçeklerin güvenilirliklerinde Cronbach Alfa Katsayısı yöntemi geçerliliklerinde ise Açıklayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilikleri belirlendikten sonra araştırma hipotezleri Korelasyon Analizi ve Anova T-testi ile test edilmiştir. Analiz bulgularına göre; TR90 Bölgesi belediyelerinde ihale süreçlerinde prosedürlerin tamamının dikkate alındığı ancak bütçelerin oluşturulma sürecinde vatandaşların katılımına önem verilmediği, belediyelerin komisyon toplantılarında incelenen konularla ilgili akademisyenlerin ve uzmanların görüşlerinden faydalanılmadığı, Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun uygulanabilirliğinin zayıf olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine the budget transparency of the municipalities. In this study about reliability of the scales, the validity of the Cronbach's Alpha Coefficient method as explanatory Factor Analysis has be used. Once the reliability and validity of the scales have been determined and the research of hypotheses were tested with Correlation Analysis and Anova T-test. According to the findings of the analysis; In TR90 Regional municipalities, all of the procedures are taken into consideration during the bidding process. But the participation of the citizens is not important in the process of creating the budget, that the views of the academicians and experts of the issues examined at the committee meetings of the municipalities are not utilized. It has been determined that the applicability of the Public Financial Management and Control Law is weak.