Enerji verimli teknolojik ürünlerin yaygın kullanılmasında vergi politikasının rolü: Çanakkale ili üzerine nicel bir araştırma
The role of tax policy in widespread usage of energy efficient technology products: A quantitative research on Çanakkale province
  1. Tez No: 473621
  2. Yazar: KİBAR MENTEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küresel ve ulusal düzeyde enerjinin etkin kullanılması için uygulanan vergi politikaları enerji verimliliğinin sağlanması noktasında kayda değer avantajlara ve yararlara sahiptir. Bu bağlamda tüketicilerin enerji verimli ürünleri kullanması için özellikle vergisel teşviklerin cazip olması beklenmektedir. Enerji verimli ürünlerin teşvik edilmesi aslında uzun vadede ülke ekonomisinin gelişimi ve sürdürülebilir çevre yönetimi için önemli bir gerekliliktir. Bu tez çalışmasında enerji verimli teknolojik ürünlerle ilgili küresel düzeyde yapılan yasal düzenlemelere yer verilerek, enerji verimli teknolojik ürünlerle vergi politikası arasındaki ilişki kapsamlıca araştırılmıştır. Bazı ülkelerde enerji verimli teknojik ürünlerle ilgili yapılan vergisel düzenlemelere yer verilerek, Türkiye özelinde enerji verimli teknojik ürünlerle ilgili yapılan yasal düzenlemeler ve vergi politikası ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca bazı ülkeler ile Türkiye'de enerji verimli ürünlere yönelik yapılan vergisel düzenlemeler karşılaştırılmıştır. Çalışmada ayrıca Çanakkale ili özelinde enerji verimli teknolojik ürünlere yönelik vergi politikasına bakış açısını belirlemek için nicel bir araştırma yapılmıştır. Bu amaçla Çanakkale ilinde rastgele konut ve işyerlerinde seçilen toplam 277 kişi tarafından hazırlanan anket doldurulmuştur. Çanakkale'de bireylerin özellikle enerji verimli ürünleri ne düzeyde tercih ettikleri belirlenerek, söz konusu kararların bireylerin elektrikli ev eşyalarını satın alırken enerji verimli ürünleri tercih etme yaklaşımları mali açıdan değerlendirilmiştir. Anket verileri frekans analizi ve tanımlayıcı istatistikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Buna göre, katılımcıların enerji verimli elektrikli ürünleri tercih etmelerindeki en önemli nedenin para tasarrufu sağlamak olduğu belirlenmiştir. Anket katılımcılarının da vurguladığı gibi, örneğin Özel Tüketim Vergisi muafiyeti gibi vergisel teşviklerin sürekliliğinin sağlanmasının ve tüketicilerin enerji verimli ürünlerin avantajlarına yönelik daha fazla bilgilendirilmesinin faydalı olacağı bu çalışma sonucunda önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The tax policies applied to the efficient use of energy at the global and national level have significant advantages and benefits to ensure energy efficiency. In this context, especially tax incentives are expected to be attractive for consumers to use energy efficient products. Encouraging energy-efficient products is in fact a long-term vital requirement for the development of the country's economy and sustainable environmental management. In this thesis, the relationship between energy efficient technological products and tax policy has been extensively investigated by including the global regulation of energy efficient technological products. Tax regulations related to energy efficient technological products in some countries are given, legal regulations and tax policy about energy efficient technological products in Turkey were discussed. The study also compared tax regimes set for energy efficient products in some countries with Turkey. A quantitative research was conducted in Çanakkale province to estimate the perspective of tax policy towards energy efficient technological products. For this purpose, the prepared survey was filled by a total of 277 people selected in random housing and workplaces in the province of Çanakkale. The level of preference of the energy-efficient products by individuals in Çanakkale was determined to evaluate the approaches of the decisions in this way to prefer energy-efficient products when individuals purchase electric household appliances. Survey data were evaluated using frequency analysis and descriptive statistics. Accordingly, it was determined that the most important reason why participants preferred energy efficient electric products was to save money. As the survey participants have emphasized, it is suggested that continuity of tax incentives such as exemption of Private Consumption Taxes should be ensured and consumers should be more informed about the advantages of energy efficient products.