Girişimcilik deneyimi çerçevesinde istihdam ve girişimcilik: Çanakkale alan araştırması
Employment and entrepreneurship with entrepreneurial experience: The case of Çanakkale
  1. Tez No: 473636
  2. Yazar: TUĞBA UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Girişimcilik ekonomik kalkınmayı sağlayan ve toplumun yaşam kalitesini artıran temel dinamiklerden biridir. Günümüzde ayrı bir disiplin olarak çalışılan girişimciliğin; formal eğitimi verilmekte ve bu konuda yapılan araştırmalar düzenli olarak yayınlanmaktadır. Girişimcilik; doğası gereği disiplinlerarası bir fenomendir ve yayınlanan çok sayıda çalışmaya rağmen henüz genel kabul görmüş bir teoriye sahip değildir. Her yıl global ölçekte hazırlanan araştırma gündemleri bir çok disiplinden araştırmacıları bu alana çekmekte ve farklı bakış açıları ile girişimcilik disiplini zenginleşmektedir. Girişimcilik araştırmaları başlangıç evresindedir. Başlangıç evresinde olan diğer alanlar gibi girişimcilik araştırmaları da, başka disiplinlerden adapte edilen teori ve yaklaşımlarla gelişmektedir. Araştırmacılar, kendine özgü süreçleri olan girişimcilik fenomenini incelerken dikkatli olmalıdırlar. Çünkü alana adapte edilen teori ve yaklaşımlar girişimciliğin doğrusal olmayan, karmaşık süreçlerini açıklamada yetersiz kalabilmektedir. Girişimcilik süreci, girişimsel fırsatların tespiti ve tespit edilen fırsatlardan yararlanmak üzere işletmelerin sıfırdan kurulumunu, satın ya da devir alınmasını kapsamaktadır. İşletmelerin sıfırdan kurulması, devir ya da satın alınması girişimsel davranış ya da girişimsel performans olarak kodlanabilir. Çalışmanın amacı, Çanakkale bölgesinde, girişimci türlerinin istihdam yaratma kapasitelerinin ve istihdam yaratmada girişimci türleri arasındaki farklılıkların araştırılmasıdır. Araştırma çerçevesinde, girişimci türlerinin demografik ve girişimsel nitelikleri istihdam yaratma kapasiteleri kapsamında incelenerek analiz edilmektedir. Girişimcilerin faal ve kapattıkları işletmeler toplam olarak istihdam yaratma kapasiteleri kapsamında değerlendirildiğinde, en yüksek istihdam kapasitesinin ve potansiyelinin portföy girişimcilerde olduğu bulgulanmıştır. Portföy girişimciler diğer türlere göre daha fazla istihdam yarattığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the basic dynamics enhancing the social life quality and ensuring economical development. Entrepreneurship which is studied as a free discipline today is carried by formal trainings and the researchs held for this concept are regularly issued. The globally-scaled research journals draw many researchers all over the world into this area every year and the discipline of entrepreneurship is enriched by those different perspectives. Entrepreneurship researches are at their inital phase. Like other fields at their inital phase, entrepreneurship researchers emerge within adopted theories and approaches from other disiplines. At this point, researchers should be careful while they examine entrepreneurship phenomenon which has an unique process. Because adopted theories and approaches from other disciplines may fail to explain nonlinear and complex process of entrepreneurship. Entrepreneurship process includes establishing, inherited and takeover a company through identification of entrepreneurial opportunities and exploit identified opportunities. At this point, establishing, inherited and takeover a company can be coded as entrepreneurial behaviour or entreprenuerial performance. In this concept, the aim of this study is identifying the entrepeneurial employment capacities by entrepreneurial types including experienced and non experienced entrepreneurs in Çanakkale Region and their contribution to employment. In this research, employment creation capacity of entrepreneurs are analyzing with in the scope of demographics and entrepreneurial characteristics of enprepreneurial types. When active and closed businesses of entrepreurs analyzed for capacity of employment creation it has been founded that portfolio entrepreneurs best about employment creation potential and capacity. From the employment creation view, portfolio entrepreneurs have more capacity than the other types of entrepreneurs such as novice and serial.