Rat oral mukozasında ononis spinosa L. ̉nin yara iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Determination of the effectiveness of ononis spinosa L. on wound healing on rat oral mucosa
- Tez No: 473672
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, oral ülser ve\veya oral ülsere bağlı gelişen komplikasyonları en aza indirerek, hastaların yaşam kalitesini artırmak, tedavi maliyetlerini azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile gerçekleştirildi. Çalışmanın temel hedefi Ononis spinosa L. bitkisinin köklerinden elde edilen ekstre ile kullanımı kolay, yan etkisi bulunmayan, standart tedaviye alternatif, bitkisel kökenli bir ağız bakım solüsyonunu için ön çalışma oluşturmaktır. Oral ülser, hastaların yaşam kalitesini bozar, ileri derecede oral ülser acil servislere başvuru sayısını, destekleyici bakım gereksinimlerini, hastane masraflarını artırır. Özellikle oral ülserleri önleyecek veya insidansını azaltabilecek uygulamalar, tedavilerin ekonomik yükünü azaltmakta son derece önemli olacaktır. Oral ülserlerin tedavisi için farmakolojik ve nonfarmakolojik seçenekler oldukça fazladır. Ancak pek çok yöntem ve ürün bulunmasına rağmen oral ülser tedavisinde henüz bir fikir birliğine varılamamıştır. Çalışmada toplam 24 adet Wistar Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Ratlar raslantısal olarak 8'er adet olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Grup 1 (Kontrol grubu), Grup 2 (Klorheksidin grubu) ve Grup 3 (%1'lik Ononis spinosa grubu)'de bulunan ratlara deneyin 0. günü 90mg/kg ketamin, 10 mg/kg xylazine anestezi intramüsküler olarak uygulandı. Anestezi sonrasi ratların oral mukozasına 5 mm çaplı, 1 mm derinlikli standart biyopsi tekniği kullanılarak punch yardimi ile yara oluşturudu. 10 gün boyunca, Grup 2 (Klorheksidin grubu)'ye 2x1 cc Klorheksidin ile Grup 3 (%1'lik Ononis spinosa grubu) 2x1 cc %1'lik Ononis spinosa L. ekstresi ile ağiz bakimi uygulandı. Denekler deney süresince makroskopik olarak, deney sonunda histopatolojik olarak incelendi. Çalışma sonunda elde edilen veriler ile %1'lik Ononis spinosa ekstresinin oral yaralar üzerinde iyileştirici etki gösterdiği, iyileşme sürecinde karşılaşılan komplikasyonları azalttığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to reduce oral ulcers and/or associated complications, improve the life quality of patients, contribute to the country's economy by reducing the treatment costs and decrease the hospitalization period. Oral ulcer decrease the life quality of patients, severe oral ulcer increases rate of admission to emergency services, need for supportive care and hospital expenses. There are many pharmacological and non-pharmacological options for oral ulcer therapy. However, despite many applications and products, yet there is no consensus on ulcer therapy. A total of 24 male Wistar Albino rats was be used. Rats were grouped randomly into 3 groups, each having 8 rats. Rats in Group 1 (Control group), Group 2 (Chlorhexidine group) and Group 3 (1% Ononis spinosa group) was received 90 mg/kg Ketamine, 10 mg/kg Xylazine anesthesia intramuscularly on day 0 of the experiment. Following the anesthesia, 5mm radius, 1 mm depth wounds was be made on the cheek mucosa of rats by using standard biopsy technique and punch. Group 1 (Control group) was control group. For 10 days, the indicated groups of rats was receive the following mouth care: Group 2 (Chlorhexidine group) 2x1 cc Chlorhexidine, Group 3 (%1Ononis spinosa group) 2X1 cc %0,5Ononis spinosaL. extract. After the application macroscopic and histopathological analysis was be done on tissue samples obtained from local area. At the end of this study, it was detected that %1'Ononis spinosa extract accelerated the healing process in comparison to control and Chlorhexidine group according to the macroscopic and histopathologic results. It has been found that the extract reduces complications encountered during the healing process.