Otizmli çocukların beslenme durumlarının ve yeme davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional situations and eating behaviors of autistic children
- Tez No: 473679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Otizmli Çocukların Beslenme Durumlarının ve Yeme Davranışlarının Değerlendirilmesi Bu araştırma otizm tanısı almış çocukların beslenme durumlarını ve yeme davranışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ankara'da T.C. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı dört özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde yapılmıştır. Araştırma örneklemini 6-15 yaş aralığında olan 70 çocuk oluşturmuştur. Ebeveynlere sosyo-demografik bilgileri, çocuğun demografik özellikleri ve beslenmesine yönelik anket formu uygulanmıştır. Daha sonra çocukların yeme davranışlarını belirlemek için Davranışsal Pediatrik Besleme Değerlendirmesi Ölçeği (DPBDÖ) uygulanmış, çocukların besin tüketim sıklıkları ve 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Çalışmaya katılan annelerin, anne olma yaşı ortalama 28,2±4,8 yıl, babalarının ise baba olma yaşı ortalama 32,2±4,5 yıldır. Ebeveynlerin %31,4'ü çocuklarının hastalığına yönelik beslenme bilgilerinin olduğunu düşünmektedir. Çocukların %70,0'i erkek, %30,0'u kızdır. Çocukların ortalama yaşları 11,4±3,0 yıl ve tanı alma yaşları ortalama 2,8±0,8 yıldır. Çocukların %55,7'si hafif şişman ve şişmandır. Çocukların %44,8'inin yağ yüzdesi normal aralıktan yüksektir. Çocukların %95,7'si hastalıklarına dair herhangi bir diyet yapmamaktadır. Çocukların %65,7'si bir yiyeceği sürekli tüketme eğilimdedir. Çocukların %28,3'ü sürekli abur cubur, %34,8'i de patates kızartması, makarna, kısır, pizza, sucuk tüketme eğilimindedir. Çocukların %62,9'u bazı yiyecekleri hiç tüketmemektedir. Tüketilmeyen yiyecekler sebze (%38,6), kurubaklagil, yumurta, süt ve balık (%38,6)'dır. Çocuklar aldıkları enerjinin ortalama %45,7'sini karbonhidratlardan, %14,0'ünü proteinden, %38,3'ünü yağdan karşılamaktadır. DPBDÖ'ye göre kızların %23,8'inin, erkeklerin %6,1'inin yeme problemi vardır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Nutritional Situations and Eating Behaviors of Autistic Children This study was conducted to determine the nutritional status and eating behaviors of children with autism between the ages of 6-15. The study was carried out in four special education and rehabilitation centers affiliated to the T.C. Directorate of National Education. The study sample consisted of 70 children aged 6-15 years. Socio-demographic information, the demographic characteristics of the child and the questionnaire about feeding were applied to the parents. Then Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale (BPFAS) was administered to determine the eating behaviors of the children, and the frequency of food consumption and 3-day food consumption were recorded. The average age of mothers who participated in the study was 28.2 ± 4.8 years and the average age of their fathers was 32.2 ± 4.5 years. 31.4% of the families think that they have nutrition information for their children's illness. 70.0% of the children are boys and 30.0% are girls. The mean age of the children is 11.4 ± 3.0 years and the 104 mean age of diagnosis is 2.8 ± 0.8 years. 55.7% of the children are overweight and obese. The percentage of fat in 44.8% of children is higher than the normal range. 95.7% of children do not have any diet for their diseases. 65.7% of children are inclined to consume a food continuously. 28,3% of the children tend to consume abacky junk, 34,8% to eat fried potatoes, pasta, kısır, pizza, sucuk. 62.9% of children do not consume some foods at all. The foods that are not consumed are vegetables (38,6%), legumes, eggs, milk and fish (38,6%). Children receive an average of 45.7% of the energy they receive from carbohydrates, 14.0% from the protein and 38.3% from the oil. According to the BPFAS, 23.8% of the girls and 6.1% of the boys have eating problems.