Konvansiyonel metal braket ve estetik seramik braket ile sabit ortodontik tedavi gören farklı hasta gruplarında kaygı ve ağrı durumlarının psikometrik ve biyokimyasal ölçümlerle incelenmesi
Investigation of anxiety and pain conditions of different groups of fixed orthodontic therapy patients treated with conventional metal brackets and aesthetic ceramic brackets by psychometric and biochemical measurements
- Tez No: 473694
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KÖKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Prospektif olarak tasarlanan bu çalışmada hedef metal braketler ile seramik braketler kıyaslandığında hastaların anksiyete düzeylerinin STAI test skoru, tükrük kortizol ve sIgA miktarları; ağrı düzeylerinin ise Vizüel Analog Skala (VAS) ile tedavinin bonding seansından 24 saat, 7 ve 30 gün sonra yapılan ölçümlerde incelenmesidir. Araştırmaya Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na dişlerindeki çapraşıklık şikayeti nedeniyle başvuran ve tedavi endikasyonu bulunan daimi dentisyon dönemindeki maksiller ve mandibuler çapraşıklık miktarları az/orta şiddette olan (< 7 mm), 12-18 yaş arasındaki toplam 29 adölesan dahil edilmiştir. Metal grubunda ortalama yaşı 13,91±1,83 yıl olan 8 kız, 7 erkek; porselen grubunda ise ortalama yaşı 15,36±1,89 yıl olan 8 kız, 6 erkek bulunmaktadır. Çalışmada gruplar arası farklılığın incelenmesinde bağımsız t-testi ve Mann Whitney U teslerinden; grup içi zamana bağlı değişimlerin saptanmasında bağımlı t-testi ve Wilcoxon işaret testlerinden yararlanılmış; parametreler arası ilişki değerlendirilirken de korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre maksimum ağrı seviyeleri her iki grupta da birinci gün sonunda kaydedilmiştir (VAS metal mean=5,03, VAS metal max=7; VAS porselen mean=5,04, VAS porselen max=7). Bir hafta sonra her iki grupta da ağrı belirgin olarak azalmış; bir aylık takipte ise minimal düzeyde devam etmiştir. 30. günde metal grubun VAS skor ortalaması porselen grubun VAS skor ortalamasından anlamlı derecede daha büyük bulunmuştur. Metal ve porselen gruplarında farklı zamanlarda ölçülen sIgA ve kortizol konsantrasyon ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmamaktadır. Sonuç olarak sabit mekaniklerin uygulandığı hasta gruplarında oluşan rahatsızlık hissi ve kaygı durumlarının psikosomatik semptomların oluşumuna sebebiyet verecek boyutlara ulaşamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study is to compare metal brackets and ceramic brackets by examining patients' anxiety levels with STAI test score, salivary cortisol and sIgA concentrations; pain levels with visual analog scale (VAS) assessed 24 hours, 7 and 30 days after bonding session of treatment. The study comprises of 29 adolescents at permanent dentition, aged between 12-18 years who presented to Ankara University Faculty of Dentistry, Orthodontics Department due to crowding teeth, and who had mild/moderate (