Broyler rasyonlarına farklı düzeylerde ilave edilen ginseng bitkisinin besi performansı, immun sistem ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effects of different levels of ginseng plant addition to broiler diets on performance, immune system and some blood parameters
- Tez No: 473695
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇOLPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Broyler Rasyonlarına Farklı Düzeylerde İlave Edilen Ginseng Bitkisinin Besi Performansı, İmmun Sistem ve Bazı Kan Parametreleri Üzerine Etkisi Bu araştırma; karma yemlere farklı düzeylerde ginseng bitkisi ilavesinin, broylerlerde yem tüketimi, canlı ağırlık artışı, yem dönüşüm oranı, karkas randımanı, relatif iç organ ağırlıkları, yaşama gücü, Avrupa Üretim Etkinlik Faktörü, aşılama antikor titresi, bağırsak mikrobiyolojisi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 224 adet günlük Ross 308 erkek broyler civciv ile 38 gün sürdürülmüştür. Civcivler 1 kontrol ve 3 deneme olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Her bir deneme grubunun karma yemine 75mg/kg, 150mg/kg ve 225 mg/kg ginseng bitkisi ilave edilmiş, kontrol grubu karma yemine ise ginseng bitkisi katılmamıştır. Gruplar karşılaştırıldığında, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden dönüşüm oranı, yaşama gücü, Avrupa Üretim Etkinlik Faktörü ve karkas randımanı bakımından farklılık gözlenmemiştir. Denemenin son üç gününde karma yeminde 225 mg/kg ginseng bitkisi olan grupta canlı ağırlık artışı, kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur (P=0.003).
Özet (Çeviri)
Effects of Different Levels of Ginseng Plant Addition to Broiler Diets on Performance, Immune System and Some Blood Parameters This research was conducted to investigate the effects of dietary supplementation of different levels of ginseng plant powder on broiler feed intake, body weight gain, feed conversion rate, carcass yield, relative organ weights, survival rate, European Production Efficiency Factor, antibody titer, cecum microflora and some blood parameters. The study was completed in 38 days on 224 Ross 308 daily male broiler chicks. Chicks were divided into 1 control and 3 treatment groups. 75 mg/kg, 150 mg/kg and 225 mg/kg ginseng plant powder were added to the basal diet of each treatment groups. The ginseng plant was not added to the control diet. There were no differences in terms of body weight, body weight gain, feed intake, feed conversion rate, survival rate, Europen Production Efficiency Factor and carcass yield. In the last three days of the experiment body weight gain was found higher in control group than 225 mg/kg ginseng plant powder group in basal diet (P=0.003).