Kadın konukevlerinde kalan kadınların sosyal destek sistemleri ve gelecek beklentileri
Social support systems and future expectations of shelter-residing women
- Tez No: 473754
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kadına yönelik şiddet üzerinde çokça çalışılmış önemli bir sosyal sorundur. Bu bağlamda Türkiye'de kadına yönelik şiddetin farklı türlerine ilişkin pek çok araştırma bulunmaktadır. Şiddet, kadınların kadın konukevine gelme nedenleri arasında birincil konumdadır. Ancak pek çok kadın maruz kaldığı şiddetten kurtulmak amacıyla kadın konukevlerine başvurmayı son çare olarak düşünmektedir. Kadınlar şiddet dışındaki nedenlerden dolayı da konukevlerine başvurabilmektedir. Kadın konukevleri bu noktada kadını koruma altına almak için güvenli bir ortam sağlamaktadır. Bu çalışma şiddet başta olmak üzere ev ve aile sorunlarıyla karşılaşarak kadın konukevine yerleşmiş kadınların konukevi öncesi yaşam deneyimlerini kadınların sosyal destek sistemleri bağlamında ele almak, kadınların gelecek yaşamlarından ne gibi beklentilere sahip olduğunu ortaya koyarak bu alandaki literatüre katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma tasarımına dayalı olarak yapılan bu çalışma kapsamında Ankara il merkezinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki üç kadın konukevinde en az bir aydır kalmakta olan ve gönüllülük esasına göre araştırmaya katılmayı kabul eden 20 kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular konukevlerinde kalan kadınların ağırlıklı olarak düşük eğitim seviyesinde, erken yaşta evlenmiş, çalışma hayatına katılmamış ve çocuk sahibi kadınlardan oluştuğunu göstermiştir. Kadınların çoğu uzun süreli aile ve evlilik sorunları bulunmaktadır ve çeşitli biçimlerde şiddete maruz kalmıştır. Kadınların konukevine gelme nedenleri arasında şiddetten kaçma, sosyal destek alamama, maddi yetersizlikler ve barınma ihtiyacı ön plana çıkmaktadır. Kadınların gelecek yaşamlarındaki temel arzuları iş bulup çalışabildiği ve kendi hayatını kurabildiği yeni bir hayata sahip olmaktır. Kadınların bu özgürleşme isteklerine cevap verecek bireysel ve kurumsal düzeyde hizmetlerin sunulması önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a significant social problem that is frequently studied. In this regard, there have been numerous researches about different forms of violence in Turkey. Violence is the primary reason for seeking a shelter by women. However, many of them consider a shelter protection as the last resort of rescue. Women may also apply for a shelter for other reasons apart from violence. In this point, women shelters have an important role to provide protection and to be a safe place for women. This study aimed to find out experiences of women who are residing at a shelter due to their life problems, especially violence, and to recognize their social support systems before coming shelter. Furthermore, this study had a goal to understand women's future life expectations after shelter. The study has a qualitative research design to explore women's unique life experiences. Data were collected from 20 women staying at three different shelters, which are under Ministry of Family and Social Policies in Ankara, through in-depth interviews. Participants were chosen from those who stayed more than a month at the shelter and those who acccepted to be interviewed. Research findings showed that participants are mostly have low level of education, married in their early ages, not involved in working life and young mothers. Most of them had long-term family related and marital problems and were subjected to different forms of violence. Common reasons of seeking protection and coming to shelter are getting away from violence, lacking of social support, financial difficulties and need for accomodation. The major demand of women is finding a job and being independent in their own life. It is very important to provide necessary services to respond their demand of empowerment and emancipation.