Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde öz-etkililik ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy and depression in individuals with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 473755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAPATYA KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), tüm dünyada en sık görülen hastalık ve ölüm nedenleri arasında olup önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırma KOAH'ı olan bireylerde öz-etkililik ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu araştırmanın evrenini, Ekim 2016 – Şubat 2017 tarihleri arasında bir hastanenin Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları Kliniğinde tedavi alan KOAH'lı hastalar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup araştırmaya katılmaya gönüllü olan, iletişime açık 204 KOAH hastası alınmıştır. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Özellikler Formu, KOAH Öz-Etkililik Ölçeği (KOAHÖÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney-U testi, Varyans Analizi, Kruskall Wallis Analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların KOAHÖÖ toplam puan ortalamasının 1.98±0.66, depresyon puan ortalamasının ise 25.14±10.02 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is among the most frequently seen causes of morbidity and mortality and a major public health issue across the world. This study was conducted to identify the relationship between self-efficacy and depression in individuals with COPD. Materials and Methods: The population of this descriptive and correlational study consisted of patients with COPD who were under treatment in the internal medicine and pulmonary diseases clinic of a hospital between October 2016 and February 2017. No sampling was attempted and 204 patients with COPD who volunteered to take part in the study and were open to communication were included. A Descriptive Characteristics Form, the COPD Self-Efficacy Scale (CSAS) and the Beck Depression Inventory (BDI) were used as data collection tools. The data were analyzed using percentages, t test in independent groups, Mann Whitney-U test, Variance Analysis, Kruskall Wallis Analysis and Spearman correlation analysis. Results: The mean total CSAS score of the patients was 1.98±0.66 and their mean depression score 25.14±10.02.