Yükseköğretim programları genel kimya laboratuvarı uygulamalarının iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of higher education programs general chemistry laboratory applications in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 473753
  2. Yazar: DERYA GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İş sağlığı ve güvenliği“işyerinde işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklanan sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacıyla yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır”diyebiliriz. Günümüz İSG yaklaşımında ortamdaki tehlike kaynaklarının belirlenerek çalışanların sağlık ve güvenliği açısından risk değerlendirmesinin yapılması, önleme ve koruma tedbirlerinin belirlenip uygulanması ve çalışanların bilgilendirilip eğitilmesi gerekmektedir. İSG kapsamında genel kimya laboratuvarlarında öğrencilerin ve akademisyenlerin sağlığına etki eden faktörlerin başında kimyasallar gelmektedir. Kimya laboratuvarları 72.19.01 NACE kodu (Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri) ile işyerleri olarak tehlikeli sınıfa girmektedirler ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı ile çalışmalıdırlar. Üniversitelerin genel kimya laboratuvarlarında çalışanlar ve öğrenciler, bir çok kimyasal ile çalışmakta ve çeşitli risklere maruz kalmaktadırlar. Bu tez çalışması kapsamında, üniversitelerin genel kimya laboratuvarlarında çalışanların ve öğrencilerin maruz kaldığı kimyasal riskler incelenmiştir. Bu alanda kullanılan kimyasallar ve sağlık etkilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is“systematic and scientific studies aimed at protecting the health of the workplace from harmful conditions caused by various causes during its execution”. In today's occupational health and safety approach, it is necessary to determine the sources of the hazards in the environment and to make risk assessment in terms of health and safety of employees, to identify and implement prevention and protection measures, and to inform and educate employees. Chemicals are at the forefront of the factors that affect the health of students and academicians in general chemistry laboratories within the scope of occupational health and safety. Chemistry laboratories are entering dangerous classes as workplaces with NACE code 72.19.01 (other research and experimental development activities in natural sciences and engineering) and they should work with a B class job security specialist. Workers and students in universities' general chemistry laboratories work with many chemicals and are exposed to various risks. Within the scope of this thesis, chemical risks of workers and students in general chemistry laboratories of universities are examined. The chemicals and health effects used in these laboratories.